„Ściskam w pasie, kontrabasie!”

Autorka: Dorota Gellner
Ilustrator: Marcin Minor
Wydawnictwo: Bajka

Poziom: BD I

 

Najnowsza publikacja cenionej autorki książek, słuchowisk oraz tekstów piosenek dla dzieci to zbiór czternastu, napisanych rytmiczną prozą historyjek o instrumentach i ich właścicielach.

Autorka z poczuciem humoru przedstawia muzyczne duety, takie jak na przykład: wujek Benek i bębenek, Kuba i tuba, panna Wiola i pianola oraz Leon i akordeon. Skupia się na relacjach między instrumentami a ludźmi, często bardzo trudnymi i burzliwymi. Opisuje charaktery bohaterów, ich emocje, pojawiające się między nimi napięcia. Niektóre pary świetnie się dogadują (Majka od lat przyjaźni się z bałałajką), inne są niedopasowane (Basię przerasta kontrabas), zdarza się, że się rozpadają (Frania, która „dość ma grania”, rozstaje się z fortepianem, aby zająć się pisaniem), czasami zaś dzięki wysiłkom i pracy udaje się uratować związek (panna Klara i gitara).

Każdej parze poświęcona jest rozkładówka, po lewej stronie znajduje się krótki, dowcipny tekst, po prawej zaś niezwykle sugestywny portret namalowany przez cenionego artystę, Marcina Minora. Warta uwagi pozycja zarówno dla młodszych dzieci, jak i starszych. Oprawa twarda, szyta. Poprzednio: „Historia zwierzaka zza krzaka” p. 20/20.