Cyrkówka Marianna Anna Fryczkowska

„Cyrkówka Marianna”

Cyrkówka Marianna Anna FryczkowskaAutorka: Anna Fryczkowska
Wydawnictwo: Świat Książki

 

 

 

Powieść „Cyrkówka Marianna” powstała za sprawą szczęśliwego przypadku. Anna Fryczkowska odwiedziła Muzeum Etnograficzne w Płocku, gdzie jej uwagę zwrócił obraz przedstawiający występ cyrkowy. Zaciekawiona twórcą odkryła niezwykły życiorys jego autorki. Marianna Razik nie jest znaną postacią kultury, jej nazwisko identyfikują jedynie miłośnicy sztuki ludowej i etnografowie. Teraz za sprawą autorki „Cyrkówki” z jej dokonaniami mają możliwość zapoznać się „zwykli zjadacze chleba”. Książkę mogą też potraktować jako wciągająca, barwną fabułę, ale jej treść tak bardzo emanuje autentyzmem, że wydaje się być zapisem wywiadu. Pięć wcieleń Marianny Razik – dziewczyny ze wsi zakochanej w książkach, warszawskiej pomocy do dzieci a później asystentki w jednym z pierwszych gabinetów dentystycznych w stolicy, prowadzonym przez kobietę, wojennej przymusowej robotnicy, straumatyzowanej trzydziestolatki, cyrkówki odnajdującej miłość i artystki ludowej, opisane jest na sposób gawędziarski, z nieco naiwnym, ufnym oglądem świata, przesyconym życiową i ludową mądrością, na wskroś religijną.

Proza niezwykle sugestywna, gawędziarska i reporterska w charakterze. Z łatwością wciąga w klimat tuż powojennej prowincji. Realizm przedstawionego świata budują drobne detale bo chociaż niewiele tu odniesień do wydarzeń politycznych to ówczesna zgrzebna codzienność oddana została niczym w dokumencie – wymarłe lub zniszczone wsie, głód i bieda, rozmaite patologie, dotkliwy, nowy ład PRL. Kreacja bohaterki, oparta na bogatym materiale źródłowym, jest według osób które poznały Mariannę Razik osobiście, bardzo bliska prawdzie.

Jeśliby rozpatrywać powieść bez związków faktami otrzymamy opowieść o pięknej miłości w trudnych czasach, opartej na wzajemnym szacunku, leczącej pokiereszowane dziejową zawieruchą, ale niezłomne dusze.

Od początku lektury nie sposób jej odłożyć „na później”. Polecam.

Wydanie w miękkiej oprawie, klejone.
Wywiad z autorką: https://lubimyczytac.pl/kobieca-polowa-swiata-rozmowa-z-anna-fryczkowska-autorka-cyrkowki-marianny
Fragment książki: https://issuu.com/lubimyczytac.pl/docs/cyrk_wka_d_u_szy_fragment