James Wynbrandt, Bolesna historia stomatologii

„Bolesna historia stomatologii albo płacz i zgrzytanie zębów od starożytności po czasy współczesne”

James Wynbrandt, Bolesna historia stomatologiiAutor: James Wynbrandt                                            Wydawnictwo: Marginesy

 

Historia stomatologii dla szerokiego kręgu odbiorców napisana z polotem i poczuciem humoru (nierzadko czarnego) przez autora, który ma na koncie pozycje z różnych dziedzin (od astronautyki po humor polityczny); James Wynbrandt debiutuje na naszej liście.

Autor opisuje rozwój wszystkich aspektów stomatologii od starożytności po czasy współczesne. Obok kamieni milowych tej dziedziny medycyny (np. pierwsza plomba, którą wprawiono prawdopodobnie w Rzymie, wprowadzenie znieczulenia, udowodnienie, że próchnicę wywołują mikroorganizmy, upowszechnienie się szczoteczki i pasty do zębów) znalazło się miejsce na masę ciekawostek i kuriozów.

Czytelnicy dowiedzą się z tej książki dlaczego patronką dentystów jest święta Apolonia (wyrwano jej wszystkie zęby, bo nie chciała wyrzec się chrześcijaństwa), poznają mrożące krew w żyłach, obrzydliwe i dziwaczne kuracje na czele z trwającą setki lat mroczną historią ekstrakcji, praktykowaną do XIX wieku praktyką transplantacji zębów, ale też rozmaite sposoby na uśmierzenie bólu obejmujących m. in. wcieranie mózgów zajęcy w dziąsła, czternastokrotne całowanie ludzkiej czaszki czy wkładanie ząbków czosnku do uszu.

Udana popularyzacja tematu. Okładka twarda, szyta.