„Co budują zwierzęta?”


Autorka: Emilia Dziubak
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia

 

 

Zachwycający, wielkoformatowy atlas przyrodniczy autorstwa znanej i cenionej polskiej ilustratorki (poprzednio: „Niezwykłe przyjaźnie w świecie roślin i zwierząt” p. 24/18). Prezentuje różne typy domów, konstrukcji i budowli tworzonych przez ptaki, owady, ssaki oraz inne zwierzęta.

Emilia Dziubak portretuje zwierzęcych architektów, inżynierów, konstruktorów, budowniczych i projektantów wnętrz oraz pokazuje ich zadziwiające dzieła, między innymi: unoszące się na wodzie gniazda długoszponów afrykańskich, imponujących rozmiarów kopce lęgowe nogali zmiennych, rozbudowywane przez kilka pokoleń ogromne osiedla tkaczy towarzyskich, gniazda ze śliny salanganów zmiennych, sieci w kształcie rękawa budowane przez pająki z rodziny gryzielowatych czy mobilne gniazda mrówek. Zaglądając do wnętrz gniazd, norek, termitier, żeremi czy innych budowli, zdradza ich tajemnice związane np. z rozkładem sieci korytarzy i komór, systemami zabezpieczającymi przed włamaniem, dodatkowymi wyjściami awaryjnymi, technikami budowlanymi, zastosowanymi materiałami oraz systemem wentylacyjnym. Ciekawym pomysłem jest pokazanie przykładów obiektów zbudowanych przez ludzi, które zostały zainspirowane światem zwierząt.

Książka podzielona jest na dwadzieścia pięć tematycznych części, z których każda składa się z kilku misternie skomponowanych plansz przedstawiających piękne, realistyczne, zabarwione baśniowością ilustracje opatrzone ikonkami, podpisami lub krótkimi tekstami. Zwierzęta i ich konstrukcje ukazane są z różnych perspektyw (widok wnętrza, z zewnątrz, w powiększeniu, w przekroju).

Wartościowa publikacja pokazująca zdumiewające zdolności zwierząt. Oprawa twarda, szyta. Szczególnie polecam.