Skrzydlata husaria. Historia polskich lotników bombowych

„Skrzydlata husaria. Historia polskich lotników bombowych”

Skrzydlata husaria. Historia polskich lotników bombowychAutor: Łukasz Sojka                                                  Wydawnictwo: Znak Horyzont

 

Pierwsza na liście pozycja Łukasza Sojki, autora opowiadań publikowanych na łamach miesięcznika „Śląsk”, scenarzysty przedstawień dla dzieci, muzyka rockowego. Prezentowana publikacja to bardzo dobry przykład popularyzacji polskiej historii; tym bardziej, że chodzi o jeden z najciekawszych jej aspektów.

Sojka w „Skrzydlatej husarii” prezentuje historię naszego lotnictwa wojskowego. W swoim wywodzie obejmuje czasy wojny z bolszewikami, najobszerniej rzecz jasna II wojnę światową, ale opowieść prowadzona jest dalej, aż hen do lat osiemdziesiątych. Autor jest istnym lotniczym erudytą. Książka pęka w szwach od natężenia różnorodnych informacji, dlatego trochę szkoda, że nie ma bibliografii, która porządkowałaby wiedzę i odsyłała zainteresowanych czytelników do dalszych źródeł. Niemniej to naprawdę jedyny poważniejszy mankament „Skrzydlatej husarii”. Oprócz faktów historycznych znajdziemy w niej mnóstwo emocji, ekscytacji związanej z podejmowanym ryzykiem przez pionierów lotnictwa.

Sojka pisze językiem przekraczającym naukowe bariery, widać wyraźnie, że adresuje wiedzę o lotnictwie do szerszego grona odbiorców. Książka spodoba się wszystkim fascynatom tematu. Oprawa twarda, szyta.