„Mikołaj Kopernik. Geniusz, który wstrzymał Słońce”

Autor: Marcin Przewoźniak
Ilustrator: Kamil Pruszyński
Wydawnictwo: Zielona Sowa

 

Popularny autor literatury dziecięcej przybliża młodym czytelnikom sylwetkę wielkiego polskiego astronoma – Mikołaja Kopernika oraz czasy, w których żył.

W prezentowanej książce znakomicie łączy fakty z życia bohatera z ciekawostkami naukowymi i historycznymi. Oprowadza nas po domu rodzinnym Koperników, zabiera do średniowiecznej szkoły przy katedrze (w której nauczyciele nauczają i wychowują rózgą) oraz na uroczystą ucztę (tu zaś niektórzy goście spluwają i smarkają pod stół), pokazuje plan średniowiecznego Torunia, mapę Polski w XVI wieku, warsztat i przyrządy, którymi astronom badał niebo. Dzięki książce poznamy różnorodne talenty Kopernika (m.in. poetycki), jego pasje, odkrycia, dzieła i dokonania. Dowiemy się, na jakich uczelniach studiował, skąd miał fundusze na księgi i badania, co jadł, w co się ubierał, a także gdzie jest pochowany. Znajdziemy również ciekawe informacje na temat średniowiecznych obyczajów, praw i medycyny oraz sławnych ludzi renesansu.

Książka składa się z ponad trzydziestu rozkładówek zawierających małe porcje tekstu połączone z kolorowymi rysunkami, schematami i mapami. Pomysłowa, napisana lekkim stylem, świetnie opracowana graficznie lektura. Duży format, oprawa twarda, szyta. Polecam młodym miłośnikom historii i astronomii. Poprzednio: „Widzieliście kometę?” p. 18/20.