„Dziewczyny na skrzydłach. Polskie lotniczki, które zdobyły niebo”

Autorka: Anna Rudnicka-Litwinek
Wydawnictwo: Znak

 

Pasjonatka lotnictwa, pisarka, była żołnierka Sił Powietrznych przybliża sylwetki polskich lotniczek, począwszy od pionierek i bohaterek drugiej wojny światowej, a skończywszy na współczesnych młodych pilotkach.

Książka stanowi zbiór jedenastu opowieści biograficznych – pierwsze cztery, poświęcone nieżyjącym już lotniczkom, oparte są na materiałach źródłowych, kolejne zaś rozdziały powstały na podstawie wywiadów przeprowadzonych przez autorkę z żyjącymi bohaterkami. Poznajemy losy żywiołowych, pełnych pasji, niezależnych kobiet, które z ogromną determinacją realizowały marzenia i dążyły do celu, często łamiąc stereotypy. Wśród bohaterek znalazły się m.in.: pierwsza polska lotniczka – Karolina Borchardt (z domu Iwaszkiewicz), córka Józefa Piłsudskiego – Jadwiga, która była jedną z najmłodszych pilotek w ATA (miała 22 lata), uparta góralka Halina Kamińska, która na przekór otaczającej rzeczywistości zrealizowała marzenie o lataniu i została pierwszą pilotką myśliwca w Polsce, Adela Dankowska – wybitna szybowniczka, wielokrotna rekordzistka Polski i świata, Adela Szarzec-Tragarz – pierwsza kobieta w polskim lotnictwie liniowym, Monika Bekhit – mistrzyni spadochroniarstwa oraz Paulina Różyło-Nowicka – pierwsza w Polsce kobieta oblatywacz.

Dowiemy się, jak wyglądała ich droga do lotnictwa, kto je inspirował, jak zdobywały doświadczenie, jak odnajdywały się w zawodzie zdominowanym przez mężczyzn, jak łączyły życie prywatne z karierą. Znajdziemy też informacje o historii lotnictwa, danych technicznych samolotów, codziennej pracy pilota i dyscyplinach sportów lotniczych. Książka zawiera przypisy, bibliografię, indeks nazwisk oraz czarno-białe ilustracje. Oprawa twarda, szyta. Polecam.