„Skąd jest Pola?”

Autorka: Magdalena Zarębska
Ilustratorka: Elżbieta Moyski
Wydawca: Wydawnictwo Skrzat

Poziom: BD II

 

„Ludzie są różnorodni. Każdy ma swój odrębny charakter, zainteresowania czy ulubione zajęcia. (…) nie mamy żadnego wpływu na nasz wygląd, na kształt naszego nosa, kolor oczu, włosów czy skóry. Nie możemy więc czuć się od nikogo lepsi ani gorsi. Bo w rzeczywistości niczym się nie różnimy.” [s. 106, 107]

Nowa książka Magdaleny Zarębskiej, autorki m.in. nominowanego w 2012 roku do Ogólnopolskiej Nagrody Literackiej im. K. Makuszyńskiego „Kaktusa na parapecie”, promuje tolerancję, akceptację odmienności i otwieranie się na innych, a przy okazji również czytelnictwo, sztukę, miłość do zwierząt i średniowieczne miasto Brzeg.

To właśnie do tego urokliwego miasteczka leżącego nad Odrą przeprowadza się główna bohaterka, Pola, wraz ze swoją mamą – malarką, która przyjęła propozycję pracy w miejscowym muzeum. Tata, również artysta, z powodów zawodowych został w Warszawie. Rodzice Poli pochodzą z różnych krajów i kultur: mama jest Polką, a tata Francuzem o senegalskich korzeniach. Początkowo wrażliwa, dość nieśmiała dziewczynka zamyka się w sobie i unika innych, ma bowiem wrażenie, że wszyscy zwracają uwagę tylko na jej kolor skóry. Na domiar złego jedna z koleżanek z klasy traktuje ją z pogardą i zaczyna jej dokuczać. Dzięki pomocy dorosłych szkolne problemy Poli zostaną rozwiązane, a dzięki przyjaźni z Julkiem i ciepłym relacjom z jego rodziną bohaterka nie tylko odnajdzie się w nowym miejscu, ale też pokocha je całym sercem.

Autorka z wyczuciem opisuje przeżycia i emocje dziecka związane z przeprowadzką oraz przystosowywaniem się do nowego środowiska. Porusza też tematy związane ze sztuką (wystawa na zamku, wernisaż i performans), opiekowaniem się zwierzętami (Julek i jego pies Mazgaj), wegetarianizmem (piknik w lesie i pieczenie warzyw nad ogniskiem), a także pomaganiem starszym, samotnym ludziom  (przyszywany dziadek Sławek).

Szczególnie ciekawy jest wątek wypożyczania książek z biblioteki – tu pojawia się wspaniały portret młodej czytelniczki Poli, której na widok półek wypełnionych książkami świecą się oczy, która uwięziona w domu z powodu choroby prosi Julka o wypożyczanie dla niej książek, która na wycieczkę nad rzekę zabiera atlas ryb i encyklopedię przyrody. Pola pozytywnie też wpłynie na mającego awersję do czytania książek Julka, który wciągnie się w świat komiksów.

Wartościowa lektura z pozytywnym przesłaniem. Oprawa miękka, klejona. Zawiera kolorowe ilustracje. Bardzo polecam, szczególnie uczniom młodszych klas szkoły podstawowej. Poprzednio: „Gloria, wakacje i ja” p. 8/19.