Mikki Lish, Kelly Ngai, Dom na wzgórzu

„Dom na wzgórzu”

Mikki Lish, Kelly Ngai, Dom na wzgórzuAutorki: Mikki Lish, Kelly Ngai                                          Wydawnictwo: Zielona Sowa

Poziom czytelniczy: BD III

 

Pierwsza na naszej liście książka duetu autorek pochodzących z Australii i tworzących wspólnie, mimo że jedna z nich opuściła ojczyznę i zamieszkała w Ameryce.

To bardzo udana mieszanka opowieści niesamowitej, fantasy i powieści o dojrzewaniu. Dwójka głównych bohaterów – rodzeństwo – jedenastoletnia Hedy i ośmioletni Spencer – w czasie nieobecności rodziców (ważna wyprawa archeologiczna) spędzają dwa tygodnie bożonarodzeniowych ferii w domu mieszkającego samotnie na prowincji dziadka, który był niegdyś światowej sławy magikiem.

Obecnie, po tajemniczych wydarzeniach, w czasie których zniknęła jego ukochana żona, magii nie uprawia, ale w swoim domostwie na wzgórzu kolekcjonuje magiczne, i jak się okaże, nie do końca bezpieczne przedmioty.

Wkrótce po przyjeździe rodzeństwo otrzymuje wiadomość o powtarzającej się treści: „Znajdźcie mnie”. Przekonani, że to prośba od ich zaginionej babci, rozpoczynają śledztwo, w czasie którego pomogą im m.in. mówiące (i obdarzone poczuciem humoru) trofea myśliwskie, duch pianisty i pewien zazdrosny o sławę dziadka, niezupełnie żywy, magik.

Dzieci złamią wszystkie zasady wprowadzone przez dziadka (co przyniesie zarówno pozytywne, jak i opłakane skutki), a stawką w poszukiwaniach okaże się nie tylko odnalezienie krewnej, ale również ujawnienie mrocznej rodzinnej tajemnicy.

Autorki świetnie łączą własne, udane pomysły z dobrze odświeżonym zestawem klasycznych motywów, dobrze balansują między tonacją serio i buffo i potrafią wciągnąć czytelnika. Znakomita lektura, która dostarcza i rozrywki, i refleksji (również na temat siły rodzinnych więzi).

Okładka miękka, klejona. Książka adresowana jest przede wszystkim do czytelników poziomu III, ale spodoba się również starszym, a nawet dorosłym odbiorcom.