„Felek i Tola i nowy sąsiad”

Autorka: Sylvia Vanden Heede
Ilustrator: Thé Tjong-Khing
Wydawnictwo: Dwie Siostry

Poziom: BD 0

 

Wielkoformatowa, kartonowa książka obrazkowa to nowa odsłona – w wersji dla najmłodszych dzieci – znanej i lubianej serii o przygodach lisa Felka oraz zajączki Toli, stworzonej przez cenioną flamandzką autorkę oraz holenderskiego mistrza grafiki książkowej.

„Felek i Tola i nowy sąsiad” to pierwszy tom cyklu, którego akcja rozgrywa się w nocy. Wybudzeni ze snu przyjaciele wybiegają ze swojej norki, aby dowiedzieć się, skąd dochodzą niepokojące dźwięki. Okazuje się, że do dziupli drzewa obok ich domu wprowadził się puchacz Henio, który prowadzi nocny tryb życia, a głośne pohukiwanie to jego życiowe „zadanie”. Nowy sąsiad jest przytłoczony nadmierną ilością zgromadzonych przez siebie rzeczy i nie potrafi się rozpakować. Z pomocą przychodzą mu Tola i Felek, urządzając mu przytulny domek. Krótki tekst i duże wspaniałe ilustracje tworzą ciepłą, uroczą opowieść o sąsiedzkiej pomocy, życzliwości i przyjaźni, a także o dzieleniu się z innymi.

Świetna, inspirująca do zabawy propozycja dla maluchów, które uczą się grupowania przedmiotów i porządkowania (Henia propozycje mogą być bardzo przydatne, ale też zabawne: duże, ciężkie, ładne, kruche, nudne, lamus, skarby, graty czy „galderłoba”). Pięknie wydana, kartonowa. Bardzo polecam. Poprzednio: „Felek i Tola i porywacze” p. 4/16.