Bart Moeyaert, Gołymi rękami

„Gołymi rękami”

Bart Moeyaert, Gołymi rękamiAutor: Bart Moeyaert                                        Wydawnictwo: Dwie Siostry

Poziom czytelniczy: BD IV

 

Druga na naszej liście książka cenionego i nagradzanego belgijskiego pisarza (m. in. The Astrid Lindgren Memorial Award oraz finał Nagrody im. Hansa Christiana Andersena) – poprzednio: „Stworzenie” (p. 14/05).

„Gołymi rękami” to książka, do której słowem-kluczem jest „granica”. Granica między mini-powieścią i opowiadaniem, między prozą i mroczną poezją, między literaturą młodzieżową i tą dla dorosłych i wreszcie, stanowiąca podstawę fabuły, granica między dzieciństwem i dorosłością.

Głównym bohaterem i narratorem powieści jest Ward, co najwyżej młodszy nastolatek (wieku autor precyzyjnie nie dookreśla, tak jak zresztą większości realiów, dzięki czemu tekst jest bardziej uniwersalny), żyjący na belgijskiej prowincji razem z matką i siostrą. Pewnego dnia zapuszcza się wraz z przyjacielem Bernie`em na farmę nielubianego Betjemana, któremu, jak się początkowo wydaje z głupoty, zabija ulubioną kaczkę.

Raz nakręcona spirala przemocy zaczyna się nieubłaganie rozkręcać, bo wściekły mężczyzna w odwecie morduje psa chłopaka, a nastoletni przyjaciele zaczynają fantazjować w jaki sposób go ukarać, balansując między strachem, a chęcią okazania w ten sposób męskości.

Jakby tego było mało, sprawa okaże się mieć drugie dno, które dodaje dodatkową warstwę do motywacji głównego bohatera, a otwarte zakończenie zachęca do interpretacyjnych wariacji.

W ukazującej inicjację w dorosłość poprzez przemoc, a co za tym idzie mroczną stronę ludzkiej egzystencji, opowieści autor stosuje potężny arsenał literackich środków – jest ascetyczna, ale mrożąca krew w żyłach znaczącym szczegółem realistyczna narracja, są chwyty z pogranicza realizmu magicznego, bogata i nieoczywista metaforyka, świetne czucie języka oraz wnikliwa psychologia.

Ze względu na napięcie, które udało się Moeyaertowi wytworzyć (przywodzi na myśl literaturę skandynawską) i skomplikowaną tematykę książka adresowana do czytelników bliskich dorosłości (15-16+) i dorosłych – sprawdzi się w obu typach wypożyczalni. Okładka twarda, szyta.