Harald. Czterdzieści lat na Spitsbergenie Birger Amundsen

„Harald. Czterdzieści lat na Spitsbergenie”

Harald. Czterdzieści lat na Spitsbergenie Birger AmundsenAutor: Birger Amundsen
Wydawca: Wydawnictwo Czarne

 

 

 

 

 

 

Książka norweskiego pisarza i publicysty Birgera Amundsena upamiętnia jego przyjaciela a zarazem ikoniczną już postać Haralda Soleima, samotnika o twardym charakterze, który postanowił osiedlić się w małej chatce, w Svalbard, w mroźnej Arktyce.

Spędził tam mając za towarzystwo psy zaprzęgowe ponad czterdzieści lat. Polowania, napady polarnych niedźwiedzi a także… wizyta norweskiej pary królewskiej, batalie z norweskim ministerstwem o prawa do obrony osobistej przed dzikimi zwierzętami, próby zaangażowania przez KGB oraz opisy trudów życia w ekstremalnych warunkach to tylko kilka z zapisanych w książce wspomnień.

Amundsen nie idealizuje Haralda Soleima. Jego biografia nie ma w sobie nic z laurki. Podziw i szacunek dla jego osoby, tęsknota za przyjacielem, wytykane mu przywary czynią tę lekturę jeszcze bardziej ciekawą i na wskroś realistyczną.

Świetny reportaż, bogaty w informacje historyczne i ciekawostki o regionie, napisany jest obrazowym stylem. Birger Amundsen snując swoją opowieść z łatwością przykuwa uwagę czytelnika, odpowiednio dozuje i żongluje faktami opisującymi przeszłość Svalbard, lokującymi historię przyjaciela w realiach politycznych i kulturowych. Lektura ucieszy czytelników poszukujących literatury biograficznej i reportaży ukazujących surową relację człowiek przyroda w warunkach ekstremalnych.

Wydanie w twardej oprawie, szyte. Książka zawiera leksykon nazw miejscowych oraz bibliografię.

fragment publikacji: https://czarne.com.pl/katalog/ksiazki/harald#fragment