Kobieta w białym kimonie Ana Johns

„Kobieta w białym kimonie”

Kobieta w białym kimonie Ana JohnsAutorka: Ana Johns
Wydawca: Wydawnictwo Kobiece

 

 

Debiut literacki amerykańskiej publicystki to ujmująca melancholijnym charakterem fabuła, chociaż w szczegółach fikcyjna to zbudowana na kanwie faktycznych wydarzeń.

Ana Johns przywołuje czasy końca lat .50 XX wieku, w Japonii. Amerykańska okupacja kraju już się zakończyła. Pozostał narastający konflikt społeczny – mieszane związki amerykańskich żołnierzy z Japonkami, budziły sprzeciw i wrogość wobec kobiet związanych z dotychczasowym okupantem. Z rzadko zawieranych małżeństw, nieformalnych relacji, gwałtów urodziło się ponad dziesięć tysięcy dzieci. Wiele z nich po urodzeniu zabijano. Istniał jeden jedyny sierociniec, w którym je przyjmowano i miały szanse przeżycia. Matki, które nie chciały ich wychowywać lub przymuszała je do tego rodzina trafiały do nielegalnych „klinik”, otoczonych przez cmentarze tzw. wodnych dzieci (zmarłych podczas porodu).

Zbudowana na narracyjnym dwugłosie fabuła ukazuje współczesne losy amerykańskiej dziennikarki ekonomicznej, która stara się odkryć przeszłość ojca, w młodości marynarza okrętu wojennego i wspomnienia Japonki zakochanej w gaijinie, z końca lat .50 XX wieku.
Nastrojowa, melancholijna lektura z wątkiem nieszczęśliwej miłości i łamania tabu. Polecam.

Wydanie w miękkiej oprawie, klejone.