Puszcza Marcin Kostrzyński

„Puszcza”

Puszcza Marcin KostrzyńskiAutor: Marcin z lasu Kostrzyński
Ilustratorka: Justyna Hołubowska-Chrząszczak

Wydawnictwo: Zielona Sowa

 

 

Książka leśnika, popularyzatora wiedzy o przyrodzie, autora wideobloga „Marcin z Lasu” na Facebook i YouTube. Marcin Kostrzyński jest też dziennikarzem i… byłym myśliwym.

Efektownie zilustrowany tom skrywa bogate wnętrze – obrazowo opisane życie puszczy od jesieni do lata. Tekst przywodzi na myśl zapis komentarza filmu przyrodniczego (zresztą autor jest współtwórcą nagrodzonego cyklu filmów dokumentalnych „Dzika Polska”, zrealizowanych dla TVP w latach 2007-2013). Podporządkowany porom roku cykl życia małych i dużych mieszkańców puszczy przedstawiony jest ciekawie i w lekkim, niepodręcznikowym stylu, bogaty w zaskakujące ciekawostki (np. wydry zimą trzymają żywe ryby w pułapce jak w spiżarni).

Spodoba się wszystkim sympatykom literatury przyrodniczej, nie tylko dzieciom (wiek zależnie od dojrzałości czytelniczej i zdolności koncentracji na obszerniejszym tekście ocenić można na 8+). Lektura o walorach poznawczych, z ekologicznym przesłaniem podkreślonym w ostatnim rozdziale, opisującym niszczącą działalność człowieka.

Wydanie w twardej oprawie, szyte, na kredowym papierze z dość dużą czcionką.