„Nowy w mieście”


Autorka i ilustratorka: Marta Altés
Wydawnictwo: Tako

Poziom: BD O

 

Wielokrotnie nagradzana hiszpańska ilustratorka i autorka książek obrazkowych, która obecnie mieszka w Londynie, w uroczej, wzruszającej opowieści o perypetiach bezdomnego psa w wielkim mieście promuje życzliwość, otwartość i tolerancję, uwrażliwia też na los bezdomnych zwierząt.

Główny bohater i narrator to olbrzymi, kudłaty, biały pies, który przybywa do dużego, barwnego miasta, aby znaleźć nowy dom i rozpocząć nowe życie. Przyjaźnie nastawiony do ludzi i nowego miejsca z zapałem próbuje znaleźć kogoś, kto mu pomoże. Spotyka się jednak z obojętnością i niezrozumieniem otaczającego go tłumu ludzi, którzy z nosami w telefonach nie zwracają na niego uwagi, ciągle się gdzieś spieszą i są zajęci własnymi sprawami. Historia ma oczywiście szczęśliwe zakończenie, bo nasz samotny bohater pomagając pewnej zagubionej dziewczynce znajduje w końcu ciepły, nowy dom, a duże miasto staje się też jego miastem.

Krótki tekst dopowiadają wspaniałe, wielobarwne ilustracje, znakomicie oddające atmosferę tętniącego życiem miasta, a także emocje próbującego się odnaleźć w nowym miejscu bohatera (jego pierwowzorem jest pies autorki).

Ciepła, piękna, pozytywna opowieść o potrzebie bliskości, zrozumienia, wsparcia i przyjaźni. Duży format, twarda, szyta oprawa. Szczególnie polecam.