„Kosmiczne wyzwania”


Autorzy: Artur B. Chmielewski
Ewelina Zambrzycka-Kościelnicka
Wydawnictwo: Znak

 

Książka polskiego inżyniera pracującego w Laboratorium Napędu Odrzutowego NASA w Kalifornii, prywatnie syna legendarnego Papcia Chmiela, napisana we współpracy z dziennikarką zajmującą się tematyką popularnonaukową, związaną m.in. z Centrum Badań Kosmicznych PAN, to fascynująca opowieść o misjach kosmicznych, pracy w NASA, kosmosie i nauce.

Chmielewski pokazuje młodym czytelnikom, jak niezwykle pasjonujące są badania kosmosu, odkrycia naukowe, inżynieria kosmiczna i rozszyfrowywanie zagadek pomagających zrozumieć wszechświat. Odsłania kulisy wielkich misji kosmicznych, takich jak np. Rosetta, Ulysses, Galileo i Cassini-Huygens. Dzieli się swoimi doświadczeniami związanymi z projektowaniem łazików marsjańskich, statków kosmicznych, lądowników czy też nadmuchiwanego teleskopu (wielkości kortu tenisowego). Opowiada też o najnowszych projektach, m.in. budowania sondy, która poleci na Tytana w poszukiwaniu zalążków życia, oraz roju maleńkich helikopterów, które mają zostać wysłane na Marsa około 2030 roku. W książce znajdziemy sporo informacji o planetach, kometach, ewolucji i ekologii. Dowiemy się również, z jakich wynalazków kosmicznych korzystamy w życiu codziennym oraz jakie rozwiązania podsuwane przez przyrodę wykorzystują w NASA.

Autorzy starają się rozbudzić w młodych czytelnikach ciekawość i pasję do nauki, zachęcają ich do podejmowania wyzwań, nieszablonowego myślenia i podążania za marzeniami, przekonują też, aby nie bali się porażek (mottem inżyniera są słowa: „Wystarczy pokombinować!”).

Książka składa się z dziesięciu przejrzyście skonstruowanych rozdziałów, które wzbogacone są kolorowymi zdjęciami, ilustracjami, a także kilkoma rysunkami Papcia Chmiela. Znajdziemy też propozycje interesujących zadań i eksperymentów do samodzielnego wykonania, „ściągę dla młodych inżynierów” oraz słowniczek.

Pełna kosmicznych ciekawostek, wartościowa, inspirująca lektura dla starszych dzieci, młodzieży, jak też dorosłych czytelników. Oprawa twarda, szyta. Szczególnie polecam.

Zajrzeć do środka można tutaj: https://issuu.com/znak/docs/chmielewski_kosmiczne_wyzwania_issuu