„Podróż w nieznane. Wonderscape”


Autorka: Jennifer Bell
Wydawnictwo: Dwukropek
Poziom: BD III

 

Niesamowita książka brytyjskiej pisarki inspirowana grami komputerowymi, filmami akcji i faktami z życia historycznych bohaterów. Poprzednio: „Niezwyczajni. Zamarznięta luneta” p. 21/19.

Akcja rozgrywa się na różnych planetach znanego Wszechświata w XXV wieku, kiedy technologie są tak bardzo zaawansowane, że przypominają magię. Ubrania reagują na nastrój właścicieli i dają im supermoce, filmy ogląda się pod mikroskopem, inhibitory (plastry niewidki) pozwalają ukryć własną tożsamość, a obroża potrafi zmienić psa w smoka. W tej odległej przyszłości ogromną popularnością cieszą się przygodowe gry realne (PGR), a jedną z najbardziej ekscytujących jest Wonderscape, która podzielona jest na międzyplanetarne krainy skupione wokół historycznych bohaterów. Gracze, tzw. wędrowcy, muszą osobiście zmierzyć się z wyzwaniami poszczególnych krain, pomiędzy którymi przemieszczają się szlakiem zakrzywiającym czasoprzestrzeń.

Niezwykłą podróż w czasie odbywa trójka trzynastolatków pochodzących z XXI wieku: Artur, fan filmów science-fiction i gry „Portal 2”, którego wychowuje owdowiały tata, Cecily, jedna z najpopularniejszych dziewczyn w szkole, której rodzice są słynnymi fryzjerami, oraz Ren, wrażliwa twardzielka, wychowywana przez dwie mamy. Nastolatkowie, chcąc uratować żałośnie skowyczącego psa, wchodzą do opuszczonego domu, z którego zostają teleportowani do Wonderscape. Aby wrócić do swoich czasów, muszą odnaleźć twórcę klucza czasu, który kilka lat wcześniej zniknął w tajemniczych okolicznościach. Gnani presją czasu (mają 53 godziny na powrót do domu, gdyż po tym czasie nastąpi autokorekta gry, która ich unicestwi) przemierzają niezwykłe krainy i podejmują kolejne wyzwania, wymagające odwagi, zespołowego działania oraz logicznego myślenia. Podczas podróży odkrywają prawdę dotyczącą historycznych bohaterów oraz spisek szaleńca dowodzącego armią robotów, który chce mieć władzę nad historią.

Autorka w pomysłowy sposób wplata w przygodową fabułę ciekawe fakty z życia historycznych postaci. Spotkamy tu m.in. jednego z największych naukowców wszech czasów (Izaaka Newtona), dwunastowieczną japońską wojowniczkę (Tomoe Gozen), aktywistkę środowiskową i laureatkę Pokojowej Nagrody Nobla (Wangari Maathai), czy też autorkę „Frankensteina” (Mary Shelley). Bell swoją powieść dedykuje „jutrzejszym bohaterom”, pokazując im, że warto rozwijać swoje zdolności oraz że mają nieskończenie wiele możliwości – mogą zostać wynalazcami, naukowcami, pisarzami, aktywistami czy odkrywcami. Promuje też wartość wolności i przyjaźni.

Pomysłowa, wciągająca i inspirująca lektura nie tylko dla starszych dzieci i młodzieży, ale też dla dorosłych. Oprawa twarda, szyta. Bardzo polecam.

Fragment publikacji: https://dwukropek.com.pl/ksiazki/podroz-w-nieznane-wonderscape/

„Odwaga to nie brak strachu. To działanie pomimo tego.” [s. 89]