„Zagubiona małpka”


Autorka: Julia Donaldson
Ilustrator: Axel Scheffler
Wydawnictwo: Tekturka
Poziom: BD O

 

Kolejna książka mistrzowskiego duetu Donaldson i Scheffler, twórców światowych bestsellerów, takich jak „Gruffalo” i „Miejsce na miotle”. Poprzednio na liście: „Pan Patyk” p. 23/20.

Błyskotliwie zrymowany tekst (doskonale przełożony przez Michała Rusinka) opowiada o małej małpce, która szuka w dżungli swojej mamy z pomocą dobrodusznego motyla. Wspólne poszukiwania rodzą jednak wiele nieporozumień i pomyłek. Zagubiony maluch stara się jak najlepiej opisać swoją mamę, motyl zaś jak najdokładniej dopasować do każdej wskazówki jakieś zwierzę, ale za każdym razem nie jest to poszukiwana mama. W końcu jednak wyjaśnia się, skąd się biorą nieporozumienia, a cała historia ma oczywiście szczęśliwe zakończenie.

Poszukiwania małpiej mamy stają się pretekstem do przedstawienia mieszkańców dżungli i ich zwyczajów. Pojawia się tu duża słonica, wijący się wąż, skrzecząca papuga i kumkająca żaba. Autorka w pomysłowy sposób przemyca też szczyptę wiedzy na temat kolorów, części ciała, podobieństw i różnic.

Z ujmującym, humorystycznym tekstem wspaniale współgrają urocze, nasycone żywymi kolorami, pełne zabawnych szczegółów ilustracje, które świetnie oddają emocje małej małpki i piękno egzotycznej przyrody. Doskonała lektura dla najmłodszych dzieci, a także świetny materiał do tworzenia scenariuszy zajęć. Okładka twarda, szyta. Szczególnie polecam.