Catherine Dolto Strach

„Strach. Opowieści o oswajaniu lęku”

Catherine Dolto StrachAutorki: Catherine Dolto, Colline Faure-Poirée
Ilustracje: Robin

Wydawnictwo: Znak

 

 

Nowy tomik w popularno-naukowym cyklu oznaczonym logo „Metoda Dolto – Rodzicielstwo Uważności”, kierowanym do dzieci i rodziców, wprowadzającym w zasady mindfulness.

Catherine Dolto jest psychoterapeutką, specjalizuje się również w terapii dotykiem (haptonomia). Od lat 80. XX wieku współpracuje z Colline Faure-Poirée, redaktorką wydawnictwa Gallimard publikując literaturę głównie dla młodych czytelników.

„Strach. Opowieści o lęku” to książka tłumacząca czym jest i czemu służy to uczucie. Oswaja je wyjaśniając jak powstaje i upewnia, że odczuwają go wszyscy, i dzieci i dorośli. Catherine Dolto odkrywa też przed małym czytelnikiem, że objawiać się ono może nie tylko jako obezwładniające uczucie, zmuszające do ucieczki lub zastygnięcia bez ruchu, ale i jako agresja. Przedstawia sytuacje w jakich lęk pomaga i podpowiada właściwe zachowanie, daje wskazówki jak postępować.

Omawia konkretne przykłady, m.in. obawę przed ciemnością, porzuceniem, przekraczającym granice dorosłym (nawiązanie do złego dotyku, zasygnalizowane bez rozwinięcia tematu oraz przymuszanie do łaskotek), wyzwania rówieśnicze i umiejętność odmawiania.

Każdy problem omówiony jest też w podsumowaniach kolejnych rozdziałów w sekcjach pt. „Słówko od dr Cat”. Oswajają one z wizytą u psychoterapeutki. To krótkie teksty zawierające przekaz, jaki dziecko mogłoby usłyszeć w gabinecie, jeśli lęki jakie odczuwa wpływałyby negatywnie na jego codzienne funkcjonowanie.
Tekst napisany jest przystępnym językiem, dostosowanym do percepcji młodego odbiorcy (od przedszkolaka po uczniów nauczania początkowego). Książka przeznaczona jest do lektury familijnej. Treść wymaga omówienia z rodzicem/opiekunem, który odwoła się do doświadczeń własnych dziecka. Będzie też świetną podstawą warsztatów i zajęć terapeutycznych dotyczących technik mindfulness.
Tekstowi towarzyszą celne ilustracje podkreślające przekaz.

Wydanie w twardej, lakierowanej oprawie, szyte. Duża czcionka. Książka bogato ilustrowana.
Poprzednio prezentowaliśmy tomik pt. „Emocje” p. 11/20.