Astrid Desbordes Edzio i nocna wyprawa

„Edzio i nocna wyprawa”

Astrid Desbordes Edzio i nocna wyprawaAutorka: Astrid Desbordes
Ilustrator: Marc Boutavant
Wydawnictwo: Wytwórnia

Poziom czytelniczy: BD I

 

 

„(…) noc może i jest ciemna, ale też miła”. [s. 22]

Nowy tomik w cyklu „Edzio i Przyjaciele” autorstwa francuskich twórców – Astrid Desbordes, pisarki i filozofki i ilustratora, rysownika komiksów Marca Bountavanta. Nieśmiały wiewiórek i jego leśni przyjaciele zajmują już stałe miejsce na półce z literaturą dziecięcą. Proste, pełne uroku opowieści zawsze niosą wartościowe przesłanie, godne polecenia, bo podane bez nużącego dydaktyzmu.

Najnowsza część przygód Edzia poświęcona jest lękowi przed ciemnością. Pewnej nocy wiewiórek nie może zasnąć. Przeszkadzają mu niepokojące dźwięki. Pełnemu obaw Edziowi przychodzi z pomocą sowa. Jerzy zabiera go na nocną wyprawę, podczas której wiewiórek doceni piękno nocnego nieba i pozna kogoś nowego – nietoperzycę Manię (wydawnictwo Wytwórnia przed publikacją tomu przeprowadziło wśród czytelników konkurs na jej imię). Wyjaśni się też tajemnica nieznanych odgłosów, które nie pozwalały Edziowi zasnąć i skłoniły by wraz z pierzastym opiekunem poszukiwał w lesie „strasznych Stukani”.

Rozpoznawalnym znakiem cyklu są oczywiście ilustracje. To pełne uroku, barwne i z racji tematyki tomu, kontrastowe obrazy na długo zostające w pamięci oglądającego.

Dotychczas na polskim rynku wydawniczym ukazało się osiem części „Edzia i Przyjaciół” (w oryginale 10). Nie jest konieczne zachowanie kolejności wydawniczej przy lekturze, chociaż warto znać tom wprowadzający w fabułę pt. „Edzio: przyjęcie w blasku księżyca” p. 9/16. Ostatnio prezentowaliśmy część pt. „Edzio i duch lasu” na p. 24/20.
Wydanie w twardej, lakierowanej oprawie, szyte, na kredowym papierze.

Fragment publikacji: https://wytwornia.com/pl/p/Edzio-i-nocna-wyprawa/138