Emma Adbåge, Zamek

„Zamek”

Emma Adbåge, ZamekAutorka: Emma Adbåge
Wydawnictwo: Zakamarki

Poziom czytelniczy: O

 

 

 

Pełen ekspresji i realizmu obrazek z życia przedszkolaka.

Bohater wybiera się na urodziny do kolegi. Nuda podczas oczekiwania na wyjście poprzedzona uprzykrzonymi czynnościami, za którymi dzieci nie przepadają (mycie, czesanie, przebieranie), znika w oka mgnieniu, gdy porównuje prezent dla jubilata i swój. To właściwie dwa takie same zamki, ale różnią się kolorem. Ten dla kolegi jawi się bohaterowi jako dużo wspanialszy… Zazdrość nie pozwala mu cieszyć się uroczystością. Do czasu, gdy… jubilat niezadowolony z koloru zamku żąda takiego, jaki ma w domu bohater. Teraz chłopca przepełnia zadowolenie.

Emma Adbåge bardzo trafnie sportretowała codzienność małych dzieci. Silna w przekazie, oszczędna w słowa treść jest bardzo konkretna a bogate w szczegóły ilustracje dopełniają obserwacji zachowania znanego rodzicom i opiekunom. Stara, nudna zabawka w obcych rękach ulega transformacji w obiekt pożądania.

Ta krótka opowiastka to dobry pretekst do rozmowy o zazdrości i umiejętności dzielenia się oraz wyjaśnieniu, czym są i jak przebiegają różnego rodzaju uroczystości, w jakich dziecko może uczestniczyć.

Tomik doceni każdy rodzic. Trafna obserwacja i realizm sprawia, że ten krótki utwór zyskuje walory reportażu literackiego ;).
Wydanie w twardej, lakierowanej oprawie, szyte. Większa czcionka.