Patrycja Zarawska Pod wodą

„Pod wodą”, „Ślady zwierząt”

Patrycja Zarawska Pod wodą

 

 

 

 

 

 

 

Autorka: Patrycja Zarawska
Ilustratorzy: Marta Kitka, Piotr Brydak
Wydawnictwo: Wilga

Nowe tomiki w serii „Młodzi Przyrodnicy” autorstwa Patrycji Zarawskiej, pisarki literatury dziecięcej, popularnonaukowej i tłumaczki to książeczki popularyzujące wiedzę o przyrodzie. Inspirujący do obserwacji świata zwierząt żyjących blisko człowieka, skłaniający do wycieczek i praktycznego poszerzania wiedzy tekst przedstawia wybrane gatunki w ich środowisku naturalnym.

Tomik „Pod wodą” ukazuje zwyczaje mieszkańców lasu, rzeki i jeziora, między innymi bobrów, kaczek, zaskrońców, pająków i ryb. Kolejne karty odsłaniają ciekawe, nieznane i większości dorosłych fakty dotyczące ich życia. Głównymi postaciami „oprowadzającymi” czytelnika po świecie zwierząt są w tej części serii młode bobry eksplorujące kolejne miejsca w poszukiwaniu nowego siedliska. Za ich pośrednictwem zajrzy pod taflę wody do żeremia, pozna gniazdo pająka topika, ślimaka wędrującego pod lustrem wody i dowie się, gdzie mieszkają komary zanim zamienią się w krwiożercze insekty.

Jak przystało na lekturę przyrodniczą, autorka nie ukrywa przed czytelnikami, że zwierzęta muszą polować by żyć. Zobaczą wydrę ze zdobyczą w pysku, łapiącego ślimaka węgorza i kormorana polującego na lina. Realistyczne i przyciągające wzrok ilustracje są pełne szczegółów. Mimo to sceny z polowań nie są przykre. Ilustratorka Marta Kitka pamiętała o wieku odbiorcy treści.

Tomik „Ślady zwierząt” zaznajamia z tropami i znakami życia mieszkańców lasu, które zaobserwować można w scenerii różnych pór roku. Które zwierzę zostawia przepołowione skorupki orzechów a które tylko je dziurawi, które obrywa korę z drzew a jakie drąży w nich otwory w poszukiwaniu soku? Oprócz odpowiedzi na te pytania czytelnik pozna właścicieli tropów najczęściej spotykanych przez człowieka podczas leśnych spacerów. Przewodniczką tej części serii jest wiewiórka, której obyczaje opisane są bardziej szczegółowo. Autorka nie zapomniała o ciekawostkach (wiele osób zdziwi informacja o tym, że wiewiórki wykradają z gniazd jaja i pisklęta oraz suszą na zimę grzyby). Ilustracje autorstwa Piotra Brydaka są mniej realistyczne niż w tomiku omawianym powyżej, ale również atrakcyjne i szczegółowe. Zwyczaje dotyczące polowań opisane są tylko w tekście (jako prosta informacja, bez szczegółowego omówienia), nie są zobrazowane.

Tekst tomików budują proste zdania a duża czcionka ułatwia ćwiczenie się w lekturze. W treści pojawiają się nowe określenia wzbogacające słownictwo dziecka tj. żeremie, poroże, wypluwka. Mimo braku słowniczka czytelnik pozna ich znaczenie z opisów w tekście a ilustracje dodatkowo je precyzują.
Tomiki wydane są na kredowym papierze. Książeczki są klejone. Na skrzydełkach zaprezentowano pozostałe części serii „Młodzi Przyrodnicy”.
Polecam. To dobry wstęp do świata literatury przyrodniczej.

Fragment tomiku: „Pod wodą”: https://www.gwfoksal.pl/mlodzi-przyrodnicy-pod-woda-patrycja-zarawska-sku4f1cd107acb84acc9142.html

Fragment tomiku: „Ślady zwierząt”: https://www.gwfoksal.pl/mlodzi-przyrodnicy-slady-zwierzat-patrycja-zarawska-sku8f864bbc897f5171520d.html