„Rok wśród pingwinów”

Autor: Lindsay McCrae
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka

Angielski operator i twórca filmów przyrodniczych, uhonorowany nagrodą BAFTA, z fascynacją opowiada o największej przygodzie swojego życia – wyprawie do Antarktyki, podczas której kręcił zdjęcia do filmu „Emperor” z serii „Dynasties”, realizowanej przez BBC Natural History Unit.

McCrae, wraz z reżyserem i asystentem kamerzysty, spędził prawie rok w Antarktyce, mieszkając w niemieckiej stacji badawczej Neumayer III. W trakcie tego pobytu z bliska obserwował pingwiny cesarskie, niezwykłe zjawiska przyrodnicze oraz urzekające krajobrazy. Filmując zwyczaje kolonii składającej się z dziesięciu tysięcy osobników, starał się chronologicznie udokumentować poszczególne etapy rozmnażania się ptaków, co było wyjątkowo trudne. Ekipa filmowa ciągle zmagała się z różnymi trudnościami, przede wszystkim związanymi z ekstremalnymi warunkami, potężnymi śnieżycami czy nieprzeniknionymi ciemnościami nocy polarnej. W dodatku kolonia pingwinów wybrana do obserwacji przebywała w trudno dostępnym miejscu.

Autor z ujmującą szczerością opisuje trudy pracy na lodzie podczas srogiej, antarktycznej zimy, kulisy filmowania cyklu życia pingwinów cesarskich, swoje przeżycia, funkcjonowanie stacji badawczej, obowiązujące tam zasady, tradycje, codzienną rutynę, relacje z członkami obsady bazy. Jego pamiętnik przesiąknięty jest emocjami. Z jednej strony tryska radością i szczęściem, że realizuje swoje największe marzenie, wzrusza się widokiem wykluwających się piskląt, ekscytuje się pięknem antarktycznej natury czy uchwyceniem rzadko spotykanych zachowań pingwinów. Z drugiej zaś strony popada w przygnębienie, gdy z powodu nieprzychylnej pogody nie może opuszczać stacji i pracować, przejmuje się losem swoich bohaterów, szczególnie śmiercią piskląt. Opowieść o życiu pingwinów, ich zachowaniach, więziach, heroicznej walce o przetrwanie i trosce o młode przeplatają się z osobistą, pełną dylematów historią autora związaną z rozłąką z żoną i narodzinami ich synka.

„Rok wśród pingwinów” to też opowieść o niezwykłej fascynacji dziką przyrodą. Autor na kartach książki z sentymentem wraca do ukochanego miejsca na świecie, w którym dorastał – Krainy Jezior w północnej Anglii. Wspomina, jak w wieku czternastu lat wystąpił w popularnym programie przyrodniczym emitowanym przez BBC jako młody pasjonat przyrody obserwujący borsuki (napisał do twórców tego programu list, a oni nie tylko użyczyli mu kamery do nakręcenia własnego materiału filmowego, ale też wysłali do niego ekipę telewizyjną). Opisuje też swoją drogę od dziecięcej pasji do wymarzonej pracy.

Ciekawą, napisaną z pasją opowieść dopełniają zachwycające fotografie. Oprawa twarda, szyta. Bardzo polecam.

Fragment publikacji: https://www.proszynski.pl/Rok_wsrod_pingwinow-p-36593-.html-.html