„Amerykańskie lato. Depesze z ulic Chicago”


Autor: Alex Kotlowitz
Seria wydawnicza: Amerykańska
Wydawnictwo: Czarne

 

Znakomity reportaż wielokrotnie nagradzanego amerykańskiego autora książek reporterskich i dziennikarza, który publikował m.in. w „The Wall Street Journal” oraz „The New York Times Magazine”.

Alex Kotlowitz sięga do zdarzeń z trzech letnich miesięcy 2013 roku w Chicago, które stają się punktem wyjścia do opowiedzenia wstrząsających historii mieszkańców biednych, podzielonych rasowo dzielnic, spotykających się na co dzień z przemocą i żyjących w ciągłym strachu, jak też do pokazania perspektywy mordercy, ofiary oraz ich bliskich. Tego lata w Chicago zginęło od kul sto siedemdziesiąt dwie osoby, a siedemset dziewięćdziesiąt trzy zostały postrzelone. Większość spraw nie została wyjaśniona. Autor, chcąc głębiej poznać i zrozumieć historie swoich bohaterów, wielokrotnie rozmawiał z prawie dwustoma osobami, pojawiał się w miejscach przestępstwa, uczestniczył w rozprawach sądowych, chodził na pogrzeby, odwiedzał rozmówców w więzieniach i w szpitalach, przeglądał liczne raporty policyjne, akta i protokoły sądowe.

Jednym z bohaterów reportażu jest siedemnastoletni Marcelo (tytułowy „Linoskoczek”, którego historia opowiedziana jest w kilku częściach). Nastolatek prowadził podwójne życie – wzorowego podopiecznego katolickiego ośrodka dla chłopców, jednego z najlepszych uczniów prestiżowej szkoły, ale też nieustraszonego gangstera o ksywce Mały Postrach. Dziennikarz poznał go na rozprawie kaucyjnej przed procesem w sprawie brutalnej napaści na trzy ofiary. Wśród bohaterów znaleźli się też gangsterzy, osoby, które odniosły rany postrzałowe, zagubieni młodzi ludzie uwikłani w handel narkotykami, napady i morderstwa oraz pogrążone w rozpaczy matki, które straciły dziecko wskutek przemocy. Poznamy również Petera Nickeasa, reportera nocnego w „Chicago Tribune”, wyczerpanego rozlewem krwi, Mike’a, białego bogatego mężczyznę, który adoptował czarnoskórego chłopca z sierocińca, przez co odwróciła się od niego cała rodzina, czy też Anitę Stewart, niezwykle empatyczną pracownicę socjalną, której nastoletni podopieczny został zamordowany.

Szczere relacje świadków zdarzeń, rozdzierające migawki z życia i skomplikowane historie mieszkańców Chicago uzmysławiają, jak uporczywa jest przemoc w tym mieście, do czego prowadzi żądza zemsty, jak zbrodnia naznacza człowieka na całe życie, pokazują też godne podziwu postawy ludzi, zdolność do przebaczenia, nadziei, wielkoduszności, przetrwania oraz życia dalej.

Napisany z wrażliwością, szacunkiem i życzliwością do każdego człowieka, bardzo poruszający zbiór opowieści sugestywnie portretujących naród, miasto i jego mieszkańców, jak też zgłębiających istotę człowieczeństwa. Oprawa twarda, szyta. Bardzo polecam.

Reportaż został wyróżniony Nagrodą Literacką im. J. Anthony’ego Lukasa i Nagrodą im. Harolda D. Vursella.