„Ostatnie drzewo na Ziemi”

Autorka: Małgorzata Kur
Ilustratorka: Magdalena Starzyńska
Wydawnictwo: Ezop

Poziom czytelniczy: BD II/III

 

 

 

 

Niepokojąca wizja świata po katastrofie ekologicznej.

Małgorzata Kur przedstawia przyszłość Ziemi pozbawionej drzew z perspektywą dalszego wymierania gatunków flory i fauny. Ludzie ulegając modzie i pogoni za pieniądzem w kilkadziesiąt lat spustoszyli planetę wycinając lasy, parki a nawet osiedlowe drzewa.

Bohaterka powieści, Kalina zna drzewa tylko z opowieści matki i zdjęć. Nieoczekiwany prezent z przeszłości, puszka ze starymi nasionami i zielniki babci zmienia losy świata. Dziewczynka wspierana przez przyjaciela postanawia wysiać, wyschnięte ziarna…

Opowieść toczy się płynnie, bez przestojów. Realia codzienności opisane są obrazowo (dzieci muszą nosić osobiste butle z tlenem, każdy obywatel jest zobowiązany do hodowli roślin o wysokiej produkcji tlenu). Część z informacji podanych przez autorkę skojarzą dużo starsi czytelnicy – szczególnie te o wycince puszczy pod pozorem ochrony drzewostanu przed kornikami i inne argumenty przytaczane przez zwolenników betonozy, znane mediów. Fabuła obnaża ich fałsz i kieruje uwagę czytelników na konsekwencje.

Powieść niesie nie tylko przesłanie ekologiczne, ale podkreśla też wartość przyjaźni i więzi rodzinnej. Lekki styl narracji i dystopijny charakter fabuły (dostoswany do wieku odbiorców) to atrakcyjna formuła. Książka z pewnością zdobędzie sympatię czytelników. Na wyklejce tomu wydawca zmieścił klucz do oznaczania drzew.
Wydanie w twardej oprawie, szyte. Duża czcionka.

Fragment publikacji: https://www.ezop.com.pl/produkt/ostatnie-drzewo-na-ziemi/