Miesiączka. Chcę wiedzieć!

„Miesiączka. Chcę wiedzieć!”

Miesiączka. Chcę wiedzieć!Autorki: Anna Salvia Ribera, Cristina Torrón Villalta
Wydawnictwo: Debit

 

 

 

 

 

 

Przewodnik po dojrzewaniu płciowym kierowany do czytelniczek w wieku 10 +.
Książkę stworzyły hiszpańskie autorki – psycholożka Anna Salvia i ilustratorka Cristina Torrón (publikacja jest częścią jej projektu multimedialnego „Menstruita”).

Bezpośredni w przekazie tekst niesie podaną z szacunkiem dla czytelniczek merytoryczną treść odnoszącą się nie tylko do sfery ciała, ale i emocji. Tomik otwiera rozdział poświęcony anatomii, dojrzewaniu i starzeniu się kobiecego ciała. Następnie autorki przedstawiają cykl menstruacyjny. Treść zawiera bardzo szczegółowe informacje dotyczące zmian fizjologicznych, które można dostrzec uważnie obserwując ciało i psyche w kolejne dni miesiąca.

To co wyróżnia ten przewodnik to kompleksowe podejście do tematu. Czytelniczki znajdą tu pełne informacje dotyczące higieny podczas okresu wraz z instrukcją użycia podpasek (omówione różne rodzaje), tamponów, kubeczków i bielizny menstruacyjnej. Autorki przekazują również informacje na temat życia seksualnego, podkreślając wagę obopólnej zgody. Zawarły w treści również wzmiankę na temat płci biologicznej i tożsamości płciowej, które nie zawsze mogą być zgodne. Podają wiadomości na temat zapłodnienia obalając przy tym najbardziej popularne mity i omawiają metody antykoncepcji. Każda cześć książki kończy się mini podsumowaniem zbierającym najważniejsze, konkretne informacje z działu.

Ciepły, wyrozumiały ton w jakim utrzymana jest treść nie oznacza infantylizacji przekazu. Autorki podają klarownie konkretne informacje praktyczne. Z treścią współgra warstwa graficzna. Postacie kobiece nie są idealizowane, mają różne kształty i kolory. Nie są też pozbawione owłosienia (np. włosy zaznaczone są na nogach). Nie wtłaczają więc do głowy ideałów piękna lansowanych w mediach. Ilustracje dosłownie odzwierciedlają treść (jeśli jest mowa np. o „wpadkach” i śladach krwi na ubraniu czy bieliźnie to są one ukazane na rysunkach).

Na końcu książki autorki zamieściły kalendarzyk/pamiętnik dojrzewania do wypełnienia przez czytelniczkę (kilka stron, ich obecność nie wpływa na wartość publikacji jako zakupu do biblioteki). Ostatnia strona zawiera informacje teleadresowe do Fundacji Akcja Menstruacja, Fundacji Nowoczesnej Edukacji SPUNK, Telefonu Zaufania dla Dzieci i Młodzieży, Grupy Ponton, Federacji na Rzecz Kobiet i Planowania Rodziny i projektu WDŻ dla zaawansowanych.

Świetny wybór na pierwszą lekturę wprowadzającą w temat dojrzewania i w edukację seksualną. Publikacja godna polecenia, kompleksowa.
Wydanie w miękkiej oprawie, klejone, bogato ilustrowane, większa czcionka.

Fragment publikacji: https://wydawnictwo-debit.pl/produkt/miesiaczka-chce-wiedziec