„Chiny bez wzajemności”


Autor: Grzegorz Kapla
Wydawnictwo: Burda

 

Najnowsza książka dziennikarza, pisarza i podróżnika otwiera nową serię wydawniczą „Czuły Punkt”, podejmującą ważne zagadnienia związane ze współczesnym światem.

W „Chinach bez wzajemności” Kapla łączy relację z kilkutygodniowej, samotnej podróży przez południowe Chiny z intymnym pamiętnikiem pełnym rozmyślań o miłości, tęsknocie, stracie, odcieniach życia, poczuciu przegrania i zagubienia. Jego podróż przypada na najbardziej oblegany okres chińskiego Nowego Roku, często zderza się z nieprawdopodobnymi kolejkami, tłokiem i chaosem. Szybko jednak oswaja nowe miejsca, uczy się załatwiać trudne sprawy, korzystając np. z kartek napisanych po chińsku (nie działają tam popularne wyszukiwarki ani media społecznościowe), wielokrotnie spotyka się też z pomocą  mieszkańców lub turystów.

Podróżnik wędruje z kilkunastokilogramowym plecakiem, książkowym przewodnikiem „Rough Guides” i ze złamanym sercem, które próbuje posklejać. W górskich miastach włóczy się po ulicach, odwiedza najpiękniejsze zabytki (i ich repliki), muzea, targowiska, buddyjskie świątynie (składające się z niezliczonej ilości pawilonów). Wyrusza też na górskie wędrówki, pokonując tysiące schodów, bezkresne szlaki czy karkołomne trasy zawieszone ponad urwiskami. Podróż przez chińskie prowincje staje się jego podróżą w głąb samego siebie.

W krótkich tekstach rozpoczynających się sentencjami Konfucjusza i chińskich filozofów, czy też ludowymi przysłowiami autor opowiada o swoich podróżniczych doświadczeniach i przygodach, opisuje zwiedzane miejsca, spotkanych ludzi, smaki kuchni chińskiej, krajobrazy w słońcu i we mgle, a także dzieli się osobistymi przeżyciami, emocjami i refleksjami. Dostaniemy również garść ciekawych informacji na temat chińskiej kultury, tradycji, mentalności, przemian społecznych i zwyczajów turystów. Całość dopełniają klimatyczne, czarno-białe zdjęcia.

Pełen osobistych wyznań reportaż podróżniczy. Oprawa miękka, klejona. Polecam. Poprzednio na liście: „Bezmiar” p. 19/19.