Dziura w serze Katarzyna Ryrych

„Dziura w serze”

Dziura w serze Katarzyna RyrychAutorka: Katarzyna Ryrych                                              Ilustratorka: Marta Krzywicka                                      Wydawnictwo: Wilga

Poziom: BD II/III

 

Najnowsza powieść Katarzyny Ryrych, autorki należącej do ścisłej czołówki gwiazd polskiej literatury dla dzieci i młodzieży. Poprzednio na liście: „Pas startowy” (p. 4/21). Ryrych nie obniża formy, choć wydaje książki z dużą regularnością.

„Dziura w serze” to słodko-gorzka bardzo dobrze napisana, historia, w której autorka nie ucieka od ludzkich przywar, trudnych stron życia, ale zostawia też sporo miejsca nadziei oraz wierze w lepsze jutro, na które ostatecznie – w mniejszym czy większym stopniu – człowiek ma wpływ.

Główna bohaterka (Marianna) ma dwanaście lat, straciła ojca w wypadku samochodowym, w związku z czym jej mama podejmuje pracę zarobkową na emigracji w charakterze sprzątaczki. Kobieta pracuje w belgijskim zamku, o czym opowiadać koleżankom jest fajnie; gorzej ze zdradzaniem szczegółów. Ryrych żongluje całym szeregiem istotnych motywów: śmierć bliskiej osoby, konsekwencje, emigracja zarobkowa, zawstydzenie, jak również motyw przełomowego lata. Marianna, stęskniona za matką, wykorzystuje okazję i leci do niej na wakacje, gdzie poznaje nowy świat, kulturę i obyczaje.

Inteligencja i rezolutność dziewczynki sprawią, że stanie się ona inspiratorką wielu pozytywnych zmian w miejscu, które tylko materialnie okaże się bogatsze od dotychczasowych losów Marianny. Pożyteczna lektura poruszająca poważne sprawy. Autorka nie unika tematów tabu, jednocześnie wrzuca je w konwencję przygody, co czyni utwór wielce wartościowym literacko i treściowo. Oprawa miękka, klejona.