Amerykańska Polka. Z miłości do mężczyzny i jego kraju

„Amerykańska Polka. Z miłości do mężczyzny i jego kraju”

Amerykańska Polka. Z miłości do mężczyzny i jego krajuAutorka: Dorothy Adams                                              Wydawnictwo: Ośrodek Karta

 

Solidna dawka wspomnień Dorothy Adams – Amerykanki, która zapałała wielką miłością do Polaka Jana Kostaneckiego (przedstawiciela krakowskiej inteligencji). Adams działała w Lidze Narodów, w związku z czym podróżowała do Europy. Podczas wizyty w Polsce poznała przyszłego męża i koniec końców osiadła w przedwojennej Polsce na prawie piętnaście lat, czego absolutnie nie planowała. Serce nie sługa.

Autorka należała do ówczesnej elity, obracała się w śmietance towarzyskiej, poza tym opisuje kraj najczęściej przez pryzmat wielkiego uczucia do męża. Nie można więc oczekiwać przesadnego obiektywizmu. Adams nie miała raczej kontaktu z nizinami społecznymi, co nie oznacza jednak, że nie była osobą wrażliwą na krzywdę i ludzkie cierpienie; została wszak współzałożycielką Nowojorskiego Komitetu Pomocy Niewidomym w Polsce. Stało się to w 1946 roku, gdy od kilku lat wraz z synem przebywała ponownie w USA. Mąż zginął w katastrofie lotniczej w 1937 roku, a czarę goryczy przelał wybuch II wojny światowej.

Prezentowana pozycja to piękne świadectwo dokumentujące życie w dawnej Polsce z perspektywy imigranta. Należy uznać ten fakt za wartość dodaną poruszającej i fascynującej historii życia Dorothy Adams. Oprawa miękka, klejona.