„Przerwane życie Kim Wall”


Autorzy: Ingrid i Joachim Wall
Wydawnictwo: Poradnia K

 

Tragiczna historia szwedzkiej dziennikarki i reporterki, Kim Wall (1987-2017), opowiedziana przez jej rodziców. Ambitna, utalentowana (skończyła paryską Sorbonę, London School of Economics oraz nowojorski Uniwersytet Columbia), pracująca na całym świecie dziennikarka tuż przed wylotem ze swoim partnerem do Chin miała przeprowadzić wywiad z Peterem Madsenem, konstruktorem i twórcą łodzi podwodnej „Nautilus”. Na pokładzie została przez niego brutalnie napadnięta na tle seksualnym i zamordowana, a jej ciało rozczłonkowane i wrzucone do morza. Zrozpaczeni, zdruzgotani rodzice relacjonują wydarzenia od momentu usłyszenia wiadomości o zaginięciu córki, przez przebieg śledztwa, aż do rocznicy śmierci Kim. Opowiadają również o swoich przeżyciach, ogromnym bólu i żałobie.

Bieżące wydarzenia, w formie zapisków z dziennika, przeplatają się ze wspomnieniami o Kim, a także jej artykułami. Tragedia Kim dotknęła nie tylko jej rodziców, brata, chłopaka i przyjaciół, ale całe środowisko dziennikarskie. Jej losy śledzili ludzie z całego świata, a w wyjaśnienie sprawy zaangażowały się media i międzynarodowe organizacje (np. Komitet Ochrony Dziennikarzy, Międzynarodowa Fundacja Kobiet w Mediach). Morderca został skazany na dożywocie.

Z książki wyłania się portret odważnej, wartościowej, pełnej pasji i zapału młodej kobiety, której szczęśliwe życie zostało okrutnie przerwane. Publikacja zawiera kolorowe zdjęcia. Część wpływów ze sprzedaży książki zasili fundację imienia Kim Wall, która wspiera młodych dziennikarzy. Oprawa miękka, klejona. Polecam.