„Za mroczną rzeką. Jak przetrwałem piekło Korei Północnej”


Autor: Masaji Ishikawa
Wydawnictwo: Znak Horyzont

 

„Za mroczną rzeką” to wstrząsająca historia Masaji Ishikawy –  świadka północnokoreańskiego reżimu.

Ishikawa urodził się w 1947 roku w Japonii jako syn Koreańczyka i Japonki. Gdy miał trzynaście lat, rodzice, ulegając propagandzie Kim Ir Sena i namowom członków Generalnego Stowarzyszenia Rezydentów Koreańskich, którzy prowadzili w Japonii intensywną kampanię repatriacyjną, zdecydowali się na rozpoczęcie nowego życia w koreańskiej „ziemi obiecanej”, „raju na ziemi”. Jego rodzina została skierowana przez koreańskich urzędników do ubogiej, zacofanej wioski Dong Chong-ri i przypisana do najniższej klasy społecznej. Jako reemigranci traktowani byli z wrogością, pogardą i zawiścią. Ishikawa nigdy nie odnalazł się w nowym kraju, w którym ludzie byli wysyłani do obozów koncentracyjnych, drogi klasyfikowały się jako tajemnica państwowa, a kobiety sprzedawały krew, żeby kupić dzieciom ryż. Po trzydziestu sześciu latach życia w ciągłym strachu, nędzy i beznadziei, kiedy jego żona i dzieci były na skraju śmierci głodowej, podjął próbę ucieczki.

Autor opisuje swoje traumatyczne przeżycia, prymitywne warunki, w jakich przyszło mu żyć, tragedie, jakie dotykały jego i jego bliskich, rozpaczliwe starania, aby poprawić jakość życia swojej rodziny, dramatyczną walkę o przetrwanie, a także swoją trudną sytuację po ucieczce. Opowiada o absurdach systemu, katorżniczej pracy, koncepcji wykonalności, jedzeniu psów i chwastów, dyskryminacji, częstych samobójstwach wśród reemigrantów (sam również próbował odebrać sobie życie).

Przesiąknięta smutkiem, napisana prostym językiem opowieść o cierpieniu, rozpaczy i stracie, ale też o ludzkiej godności i niezłomności. Oprawa twarda, szyta. Polecam czytelnikom literatury faktu.