„Czekanie jest takie trudne!”, „Czy umiem się dzielić?”

 

Autor: Mo Willems
Seria: Świnka Malinka i słoń Leon
Wydawnictwo: Babaryba

Poziom: BD I

 

 

 

Kolejne dwie części znakomitej serii o zabawnych przygodach sympatycznej pary przyjaciół: świnki Malinki i słonia Leona, autorstwa nagradzanego amerykańskiego pisarza, rysownika i animatora (współtworzył m.in. „Ulicę Sezamkową”). Poprzednio na liście: „Mogę grać z wami?” p. 21/17.

W tomie „Czekanie jest takie trudne!” tryskająca radością Malinka oznajmia Leonowi, że ma dla niego niespodziankę, ale musi na nią poczekać (i to dość długo, a nawet bardzo długo…) Początkowo słoń jest bardzo podekscytowany, jednak z biegiem czasu coraz bardziej się niecierpliwi, jęczy, wybucha złością, błaga, obraża się, odchodzi, wraca, stara się opanować, znowu wybucha i znowu się stara…  Tymczasem przyjaciółka zachowuje stoicki spokój i wykazuje się niezwykłą cierpliwością. Gdy w końcu niespodzianka się pojawia, zachwycony Leon mówi: „Ojej… rzeczywiście warto było czekać!”.

W tej historyjce napięcie i emocje rosną z każdą stroną. Ciekawym pomysłem jest zestawienie dwóch skrajnie różnych postaw i podejść do czekania – Malinka jest bardzo opanowana i spokojna, w pewnym momencie przyjmuje pozycję lotosu, w niecierpliwym Leonie zaś kipią emocje, a jego głośne „BUUUU!” niemal miażdży przyjaciółkę. Autor wypróbowuje też cierpliwość małych czytelników, którzy dopiero na końcu odkryją, co było niespodzianką.

Książka jest świetnie zaprojektowana, zawiera proste, minimalistyczne ilustracje, przedstawiające na białym tle bohaterów, których pojedyncze wypowiedzi umieszczone są w komiksowych dymkach. Wraz z budowanym napięciem, strony zmieniają kolor. Atrakcyjna, pełna poczucia humoru lektura, idealna dla dzieci, które rozpoczynają swoją przygodę z nauką czytania. Oprawa twarda, szyta. Szczególnie polecam.

W książce „Czy umiem się dzielić?” Leon kupuje sobie „pyszne, słodziutkie, pychotkowe, obłędnie wyborne, miodzio” lody i tak długo zastanawia się, czy podzielić się nimi ze swoją najlepszą przyjaciółką, że lody się rozpuszczają. Kiedy siedzi smutny i zrozpaczony utratą ulubionego przysmaku, pojawia się wesoła Malinka, która spontanicznie dzieli się z nim swoimi lodami.

Dzielenie się dla słonia nie jest łatwą sprawą i budzi w nim sprzeczne emocje, jednak w wewnętrznej walce, jaką toczy ze sobą, wygrywa chęć uszczęśliwienia przyjaciółki. Książka stanowi doskonałą okazję do rozmowy z dzieckiem na temat dzielenia się, empatii i przyjaźni. Oprawa twarda, szyta. Bardzo polecam.