„Dziadek Tomek”


Ilustracje: Štěpán Zavřel
Opracowanie tekstu: Mafra Gagliardi
Wydawnictwo: Tatarak

Poziom: BD I

 

Piękna, ponadczasowa książka (wydana po raz pierwszy w 1984 roku) słynnego czeskiego artysty i twórcy literatury dziecięcej, który wyemigrował do Włoch, porusza ważny temat miejsca starszych ludzi w społeczeństwie.

Tytułowy dziadek Tomek prowadzi bardzo aktywne życie, jeździ na wrotkach, twórczo spędza czas z wnukami, Tosią i Jankiem, a jego fascynujące opowieści przyciągają wszystkie dzieci z sąsiedztwa. Jego szczęśliwe życie kończy się, gdy bezwzględny burmistrz (ukrywający się za maską) realizuje plan odizolowania wszystkich seniorów od społeczeństwa i umieszczenia ich w domu wesołej starości. Wysyła specjalny oddział „dziadkołapaczy”, który wychwytuje tych, którzy nie chcą się podporządkować nakazom władzy.

Brak dziadków zaczyna niepokoić dzieci, które nie dają się zwieść propagandowemu programowi telewizyjnemu, ukazującemu staruszków atrakcyjnie spędzających czas w pięknych wnętrzach i ogrodach. Wymyślają brawurową akcję uratowania swoich dziadków i babć. Znakomitym, surrealistycznym, bogatym w szczegóły ilustracjom Štěpána Zavřela towarzyszy tekst opracowany przez włoską publicystkę i psychopedagożkę, Mafrę Gagliardi.

Poruszająca, pełna humoru i fantazji opowieść o relacjach między dziadkami a wnukami, empatii, sile wyobraźni i prawie do własnego życia.

Książka ukazała się w serii „Ja, Europejczyk”, w ramach programu Unii Europejskiej „Kreatywna Europa”. Zawiera kod QR, po zeskanowaniu którego można odsłuchać nagranie w wykonaniu aktorki Moniki Pikuły. Oprawa twarda, szyta. Bardzo polecam.