„8000 zimą. Walka o najwyższe szczyty świata w najokrutniejszej porze roku”

Autorka: Bernadette McDonald
Wydawca: Wydawnictwo Agora

 

 

 

 

 

 

Publikacja uznanej autorki literatury górskiej, Bernardette McDonald, uhonorowanej nagrodami za książki non fiction poświęcone alpinizmowi, między innymi Boardman Tasker Prize for Mountain Literature. Na przeglądzie 4/18 prezentowaliśmy biografię Wojciecha Kurtyki jej autorstwa pt. „Kurtyka. Sztuka wolności”.

Siłą rzeczy to publikacja poświęcona przede wszystkim polskim Lodowym Wojownikom, jak określa ich autorka. Tuzy zimowego alpinizmu to przede wszystkim Polacy. Dlaczego? Wyjaśnił to Artur Hajzer:

„Nasza dominacja w zimie to wina Stalina i Bieruta, bo zamknęli nas w klatce. Kiedy inni dokonywali pierwszych wejść na ośmiotysięczniki, my tkwiliśmy za żelazną kurtyną. Kiedy się podniosła, wyskoczyliśmy z klatki. Byliśmy bardzo głodni” (s. 9).

Kronika zimowych wypraw na ośmiotysięczniki to zapis walki z własnymi ograniczeniami, naturą, okupionych cierpieniem sukcesów, porażek, tragicznych śmierci, doświadczeń ekstremalnych. Książka bogato ilustrowana. Obowiązkowa lektura w biblioteczce miłośnika literatury górskiej. Autorka w dodatkach zmieściła subiektywną listę wspinaczy wraz z krótkimi biogramami oraz kronikę pierwszych, zimowych wejść na ośmiotysięczniki. Książka zawiera bibliografię i filmografię oraz przypisy.

Wydanie w twardej oprawie, szyte.