„W krematoriach Auschwitz. Sonderbehandlung – mord na Żydach”

Autor: Filip Müller
Wydawnictwo: Ośrodek Karta

 

 

 

 

 

 

Pierwsze, polskie, po ponad czterdziestu latach od publikacji oryginału, wydanie wspomnień Filipa Müllera, więźnia obozu koncentracyjnego Auschwitz.

Zmarły w 2013 roku Müller był słowackim Żydem, który w 1942 roku trafił do fabryki śmierci, do Sonderkommando. Początkowo został włączony do prac nad budową krematorium i komór gazowych, później do rozbierania zwłok i przeszukiwania ich w celu znalezienia cennych przedmiotów oraz palenia zagazowanych. Gdy podjął decyzję o samobójstwie i dołączeniu do ludzi skierowanych do komór gazowych, jedna z kobiet odwiodła go od tego czynu, prosząc by gdy przetrwa dał świadectwo potwornościom na jakie skazano więźniów.
Bardzo bezpośrednia, szczegółowa, odtwarzająca mechanizm działania fabryki śmierci, pisana pierwszoosobowo narracja wstrząśnie również czytelnikami znającymi literaturę źródłową i beletrystykę dotyczącą Zagłady.

Jak podano w posłowiu, część z wydarzeń przestawionych przez Filipa Müllera, potwierdzonych jako autentyczne, włączona do jego wspomnień, pochodzi z doświadczeń współwięźniów. Książka zawiera dodatek z biogramami wybranych więźniów Sonderkmmando, esesmanów z Auschwitz-Birkenau oraz załącznik z fotografiami i planami obozu.
Wydanie w miękkiej oprawie, klejone.