Pogrzebana. Życie, śmierć i rewolucja w Egipcie Peter Hessler

„Pogrzebana. Życie, śmierć i rewolucja w Egipcie”

Pogrzebana. Życie, śmierć i rewolucja w Egipcie Peter HesslerAutor: Peter Hessler                                                             Wydawca: Wydawnictwo Czarne

 

Peter Hessler, amerykański dziennikarz, wziął się kiedyś i zamieszkał w Egipcie; razem z żoną i córkami. Działo się to w roku 2011, w momencie gdy w Kairze było bardziej niż gorąco. Cały kraj przeżywał arabską wiosnę ludów, na placach ginęli ludzie, dochodziło do ciągłych starć. Z czym kojarzymy Egipt? Piramidy, piasek, faraoni, wakacje. Prawda i nieprawda zarazem.

Hessler pokazuje w swoim obszernym reportażu, jak bardzo skomplikowanym organizmem jest państwo egipskie. Rozmiary różnego rodzaju sytuacji krytycznych tam występujących są w istocie trudne do ogarnięcia bez sięgnięcia po pogłębione studia. Lektura „Pogrzebanej” daje takowe wytchnienie intelektualno-poznawcze. Autor korzysta z tekstów źródłowych, ale w większości fragmentów relacje opiera na szerokich kontaktach, które zdobył podczas pobytu w Egipcie. Zamieszkał wtedy w zwyczajnym bloku, otworzył się na Egipcjan, z niektórymi nawiązał nić przyjaźni.

Jednym z przewodników Hesslera stał się zbieracz śmieci, Sajjid – człowiek, który z odpadków potrafił wyczytać majętność poszczególnych obywateli, ich troski i łaski. Spotkanie z Manu – uzdolnionym tłumaczem samoukiem – miało walory praktyczne (Manu znał angielski), ale wyjawił też reporterowi tajemnicę swojej homoseksualnej orientacji. Egipt nie dojrzał ani do akceptacji preferencji spoza tutejszej normy, ani do demokracji. Egipcjanie z jakichś powodów wolą dyktat, który jednakże żywi się rewolucją rozpętującą kolejne konflikty.

Hessler przedstawia nieznane oblicze Egiptu. Po przeczytaniu jego mistrzowskiej książki spojrzenie w stronę piramidy nigdy nie będzie już takie jak wcześniej. Pozycja zawiera indeks osób, przypisy końcowe, kalendarium dziejów państwa oraz kalendarium arabskiej wiosny. Oprawa twarda, szyta. Bardzo polecam. Poprzednio na liście: „Dziwne kamienie. Opowieści ze Wschodu i z Zachodu” (p. 10/15).

Link do fragmentu: https://czarne.com.pl/katalog/ksiazki/pogrzebana#fragment