„To jest Gus”


Autor: Chris Chatterton
Wydawnictwo: Mamania

Poziom: BD O

 

Autorska książka brytyjskiego ilustratora i projektanta graficznego to humorystyczna opowieść o złych nastrojach, przyjaźni i dzieleniu się z innymi.

Tytułowy Gus jest dorosłym, poważnym i dość zrzędliwym psem rasy basset hound, który nie lubi głaskania, chodzenia na spacery, aportowania patyków ani nawiązywania nowych znajomości. Nie cieszy się nawet z własnego przyjęcia urodzinowego i prezentów. Jeden z nich jednak – słodki, uroczy, tryskający energią i radością szczeniaczek – zmienia jego nastawienie do niektórych spraw. I chociaż Gus nadal jest dość sztywny, to widać, że czuje sympatię do małego kumpla, z którym jest w stanie podzielić się nawet tym, co dla niego najcenniejsze…

Ciekawym pomysłem jest ukazanie historii dużego, negatywnie nastawionego do świata psa z perspektywy małego szczeniaka o pozytywnym usposobieniu, który nie potrafi odczytywać jeszcze emocji innych (jest przekonany np., że Gus lubi się z nim kąpać i bawić się w chowanego). Uwagę dzieci z pewnością przykują wspaniałe, w żywych kolorach, pełne humoru portrety psich bohaterów, świetnie pokazujące ich nastroje i emocje.

Zabawna, prosta lektura. Oprawa twarda, szyta. Polecam.