„Maria Skłodowska-Curie. Pierwiastki promieniotwórcze”, „Darwin. Ewolucja teorii”

Autor: Jordi Bayarri
Seria: „Najwybitniejsi naukowcy”
Wydawnictwo: Egmont

Poziom: BD I/II

Dwa tomy edukacyjnej serii komiksowej skierowanej do młodych czytelników pt. „Najwybitniejsi naukowcy”, stworzonej przez hiszpańskiego rysownika i scenarzystę. Każdy album składa się z komiksowej biografii tytułowego bohatera, a także z materiałów dodatkowych zawierających krótkie biogramy osób występujących w komiksie, szkice postaci oraz podsumowanie Tomasza Rożka, doktora nauk fizycznych i popularyzatora nauki.

Pierwszy tom przybliża sylwetkę, dokonania i osiągnięcia Marii Skłodowskiej-Curie. Młodzi czytelnicy poznają najważniejsze fakty z życia wybitnej uczonej, od dzieciństwa w Warszawie i chodzenia na zajęcia tajnego Uniwersytetu Latającego, przez studia na Sorbonie, małżeństwo z Pierre’em Curie oraz odkrycie polonu i radu, aż do otwarcia Instytutu Radowego w Warszawie. Znajdą również ciekawe informacje na temat obróbki blendy uranowej, badań nad promieniotwórczością oraz kongresów Solvaya.

Drugi tom serii poświęcony jest dziewiętnastowiecznemu brytyjskiemu przyrodnikowi, twórcy teorii ewolucji – Charlesowi Robertowi Darwinowi. Poznajemy historię chłopca fascynującego się przyrodą, który podporządkowuje się woli surowego ojca, lekarza i finansisty – najpierw próbuje studiować medycynę w Edynburgu, a później trafia na teologię w Cambridge. W końcu jednak dzięki propozycji podróży dookoła świata zaczyna realizować swoje młodzieńcze pasje. Owocem jego pracy badawczej jest dzieło „O powstaniu gatunków”. Z komiksowej opowieści wyłania się portret genialnego przyrodnika, niezwykle pracowitego, spostrzegawczego i wnikliwego naukowca całkowicie oddającego się pracy badawczej. Lektura dostarcza również wielu ciekawych informacji na temat teorii ewolucji.

Wartościowa, przystępna treść ujęta w atrakcyjną formę komiksu z sympatycznymi rysunkami przypominającymi filmy animowane z serii „Byli sobie odkrywcy” z pewnością przyciągnie uwagę młodych czytelników.

Poręczny format, miękka oprawa ze skrzydełkami, szyta. Polecam.