Jak człowiek staje się mordercą Mroczne opowieści psychiatry sądowego Richard Taylor

Jak człowiek staje się mordercą. Mroczne opowieści psychiatry sądowego

Jak człowiek staje się mordercą Mroczne opowieści psychiatry sądowego Richard TaylorAutor: Richard Taylor                                               Wydawnictwo: Feeria Science

 

Richard Taylor (I raz na liście) napisał książkę kompletną z kryminologicznego punktu widzenia, lecz nie tylko z tego. Prezentowana pozycja stanowi doskonały przykład popularyzatorskiego stylu pisania z przemycaniem dużych dawek merytorycznej treści.

Autor jest psychiatrą sądowym. W trakcie kariery zawodowej zetknął się z ponad setką morderstw. Badał rozmaite przypadki, diagnozował stan psychiczny osób reprezentujących bardzo szeroki wachlarz patologicznych zachowań. Z tego powodu książkę można otworzyć w dowolnym interesującym miejscu i „rozkoszować” się jej czytaniem. Taylor stworzył klarowny podział. Rozdziały są poświęcone morderstwom na tle seksualnym (tych statystycznie jest najmniej, ale zawsze zyskują duży rozgłos), zbrodniom popełnionym podczas epizodu psychotycznego, morderstwom na tle rabunkowym i rodzinno-relacyjnym.

Autor wiedzę o zaburzeniach psychicznych występujących w kryminologii przekazuje na przykładach znanych z autopsji, korzysta z przeprowadzonych ekspertyz, raportów, wywiadów z pacjentami. Z lektury wyłania się też obraz Taylora jako człowieka mocno przeżywającego własną pracę. Narażał się przecież na błędy, próby samobójcze pacjentów oraz ewentualność kolejnych morderstw z ich ręki. Autor zdecydował się również na odkrycie kart z życia osobistego, które gorzko naznaczyło akurat jego profesję.

W objaśnieniach różnych przypadków Taylor sięga do przykładów z kultury jak syndrom Medei albo film „Stracony weekend” Billy’ego Wildera. I tak być powinno w propagowaniu trudnej wiedzy. Podobnych książek funkcjonuje wiele na rynku. Tekst Taylora spełnia wszystkie wymagania jakościowe. Zawiera bibliografię. Oprawa miękka, klejona.