Owocoemocje czyli Jak się czujesz w swojej skórze?

Autorzy: Saxton Freymann, Joost Elffers
Wydawnictwo: Babaryba

Poziom czytelniczy: BD O

 

 

Wyjątkowa, wyróżniająca się nieszablonowym podejściem do tematu emocji publikacja. Książka ma już oddane grono czytelników na świecie. W oryginale ukazała się ponad dwadzieścia lat temu w USA.
Autorzy, artysta Joost Elffers, który na potrzeby tej a później kolejnych książek powstałych na fali sukcesu czytelniczego pierwszej edycji zmienił specjalizację z malarstwa na rzeźbiarstwo i wydawca, projektant Saxton Freyman stworzyli nowatorską, wymykającą się schematom publikację dla dzieci.

O sukcesie tego tytułu zdecydowała nietypowa metoda ilustracyjna, do której wykorzystane zostały warzywa i owoce. Autorzy pieczołowicie dobrali spośród jabłek, pomidorów, pomarańczy, kiwi, papryk a nawet cebuli i porów egzemplarze nietypowe, trochę zdeformowane, ale dzięki temu z potencjałem ekspresji. Drobne zabiegi z użyciem skalpela modelarskiego i odpowiedniego gatunku grochu oraz farbki w postaci soku z buraka dały zdumiewający efekt. Z owoców i warzyw powstały… wyraziste twarze z bogatą mimiką wyrażającą niebudzące wątpliwości emocje.

Radość, gniew, strach, smutek, zaskoczenie i wiele innych stanów ducha to uczucia przedstawione w książce. Towarzyszy im krótki, prosty, łatwo wpadający w pamięć rymowany tekst podpowiadający najczęstsze sytuacje wyzwalające określone emocje i odwołujący się do doświadczeń własnych czytelnika.

Tomik jest nieocenioną pomocą w nauce rozpoznawania uczuć przez dzieci. Należy przy tym zaznaczyć, że żadna z emocji nie jest tu określona jako szczególnie pożądana czy zła. Każda jest akceptowalna a owocowo-warzywne scenki ułatwiają ich omówienie.

Książeczka może mieć wiele innych zastosowań i być przydatna także na warsztatach. Z jej pomocą można z najmłodszymi ćwiczyć rozpoznawanie kolorów, kształtów, smaków, nazwy warzyw i owoców oraz liczenie. Przedstawione scenki mogą posłużyć także do omówienia rozmaitych sytuacji (nie zawsze komfortowych), jakie mogą stać się udziałem dziecka w grupie rówieśniczej.

Książka w twardej oprawie, na papierze kredowym, szyta. Duża, wyrazista czcionka. Uwagę zwraca wyklejka ze zdjęciami wszystkich owoców i warzyw, bohaterów książki.
Rewelacyjna lektura!