Van Dog

zilustrowała: Gosia Herba
napisał: Mikołaj Pasiński
Wydawnictwo: HarperKids

Poziom czytelniczy: BD O

Najnowszy picturebook wrocławskich twórców, ilustratorki Gosi Herby i pisarza, grafika Mikołaja Pasińskiego to lektura dla dzieci, ale za sprawą ukrytych na rozkładówkach szczegółów a na wyklejce jasnych (dla znawców sztuki) nawiązań do malarstwa światowego, ucieszy i dorosłych czytelników.

Bohaterem książki jest pies, artysta malarz, którego postać przypomina rzeźbiarza, jednego z mieszkańców „Balonowej 5” (p. 21/19). Skupiony na zadaniu artysta wyrusza na łąkę by stworzyć dzieło, które jak się później okazuje od razu trafia na wystawę w muzeum. Zanim obraz powstanie a pies malarz pracuje nad nim od świtu do nocy, łąka zapełni się rozmaitymi postaciami, w tym nawiązującymi do dzieł malarstwa światowego i popkultury (np. rycerz symbolizuje twórczość Paolo Uccello, kolorystyka rozkładówki z King Kongiem nawiązuje do twórczości Davida Hockneya; najlepiej tropy te śledzić po dokładnym obejrzeniu pracowni bohatera). Każda z nich pochłonięta jest rozmaitymi czynnościami, rozmawia, hałasuje, je, bawi się czyniąc na stronach wielki harmider a nawet zagadując artystę i komentując postępy pracy (w pamięci utkwi między innymi postać pajączka wymieniającego wszystkie nazwy odcieni koloru niebieskiego, każda z nich wydrukowana jest stosownym kolorem).
Na szczęście nic nie jest w stanie go zdekoncentrować…

Na każdej rozkładówce coś się dzieje więc bogate w szczegóły wielkoformatowe ilustracje przykuwają uwagę na dłużej dostarczając rozrywki i doznań estetycznych dzieciom a dla swobodniej poruszających się w dziedzinie historii sztuki dorosłych towarzyszy lektury, ciekawych skojarzeń podsuwanych przez Gosię Herbę. Ostatnia strona zawiera element niebiblioteczny, zaproszenie do stworzenia własnego obrazu – rozkładówka z ramami, na tle muzealnej ściany.
Znakomity picturebook. Uniwersalny. Ucieszy najmłodszych i zaskoczy starszych.

„Van Dog” został wybrany przez międzynarodowe jury Illustrators Exhibition 2021 na wystawę grafiki książkowej na 58. Międzynarodowych Targach Książki dla Dzieci w Bolonii. Spośród nadesłanych prac z całego świata wybrano siedemdziesiąt siedem, w tym polskich ilustratorek Gosi Kulig, Gosi Herby i Natalii Chirkowskiej.
Wydanie w twardej oprawie, na kredowym papierze, szyte.