Dlaczego pływamy. Zaskakujące opowieści o relacji człowieka z wodą


Autorka: Bonnie Tsui
Wydawnictwo: Feeria

 

Amerykańska autorka i dziennikarka o chińskich korzeniach, współpracująca m.in. z magazynem „New York Times”, w swojej opowieści o relacji człowieka z wodą płynnie łączy fascynujące historie pływaków, odkrycia i ciekawostki naukowe, wywiady z ekspertami, relacje z podróży, wątki osobiste oraz rozważania na temat natury ludzkiej.

Spotyka się m.in. ze sławnym amerykańskim paleontologiem, prof. Paulem Sereno, z którym rozmawia na temat pływania w epoce kamienia łupanego i „zielonej Sahary”. Odwiedza w Islandii Guolaugura Frioporssona, legendarnego pływaka, który w 1984 roku po zatonięciu swojego kutra na północnym Atlantyku, przetrwał przez sześć godzin w ekstremalnie zimnej wodzie. Opowiada historię pochodzącej z Nowej Zelandii Kim Chambers, która po poważnym urazie nogi w ramach rehabilitacji zaczęła pływać, zostając mistrzynią świata w pływaniu długodystansowym, szóstą osobą na świecie, która ukończyła wyzwanie pływackie Siedmiu Oceanów (wodny odpowiednik Korony Ziemi). Pisze też o morskich nomadach, legendarnych japońskich pływaczkach nurkujących bez sprzętu, zawodach w pływaniu samurajskim oraz holenderskich piątoklasistach, którzy zdają egzamin sprawdzający umiejętność utrzymywania się na wodzie w butach i ubraniu.

Autorka ma dar wyławiania niezwykle ciekawych historii, informacji i badań naukowych związanych z pływaniem, wodą oraz umiejętnością przetrwania. Tropi też wątki pływackie w literaturze, filmach i piosenkach. Książka podzielona jest na pięć części, z których każda składa się z kilku krótkich rozdziałów. Znajdziemy w niej również wyróżnione teksty, np. spis najważniejszych wynalazków pomagających w pływaniu czy „pamiętne akweny ze sztuki, literatury i filmów, pozwalające odpłynąć w wyobraźni”.

Wciągająca, wieloaspektowa, napisana z pasją i lekkością opowieść, która nie tylko odpowiada na tytułowe pytanie, lecz także pokazuje dobroczynne skutki pływania. Tytuł ten znalazł się na liście 100 książek, które trzeba przeczytać w 2020 roku według magazynu „Time”. Oprawa miękka, klejona. Bardzo polecam