Strażnik klejnotu

Autorka: Katarzyna Rygiel
Wydawnictwo: :Dwukropek

Poziom literacki: BD III

 

 

Nowa książka Katarzyny Rygiel, autorki beletrystyki dla dzieci, młodzieży i dorosłych po prezentowanej na p. 18/20 „Klątwie Lucyny czyli Tarapatach 2” („Tarapaty” p. 18/17) to powieść fantastyczna z wątkiem podróży w czasie.

Motyw wyprawy w przeszłość, klasyczny chociaż dziś rzadziej stosowany zabieg literacki, sprawdził się tu doskonale. Dwunastoletni bohaterowie, Felek i Ula są uczniami jednej klasy. Nie lubią się i to bardzo. Felek to odludek, klasowa dyżurna ofiara, przyzwyczajony do przezwiska Kosmita (utworzonego od nazwiska) i codziennych przykrości, których autorką jest przebojowa Ula. Strategia nieokazywania jak bardzo dotkliwe są dla niego podłe żarty w jej przypadku daje skutek odwrotny od zamierzonego. Dziewczyna za punkt honoru stawia sobie sprowokowanie go do jakiejkolwiek reakcji…

Splot okoliczności o zdecydowanie nadprzyrodzonym charakterze, zaaranżowanych przez postacie z warszawskich legend zgodnie z licentia poetica odmiennych od oryginału, barwniejszych i żywiołowszych od niego, sprawia że nastolatkowie przenoszą się kilkaset lat wstecz, zdani tylko na siebie. „Dotarcie się”, przyjaźń i wzajemne zaufanie nie przychodzą łatwo. Felek i Ula gubią się w domysłach jakie zadanie mają wypełnić i jak wrócić do współczesności.

Zygmunt III Waza, królewski ludwisarz Daniel Tym, pewien owładnięty pragnieniem nieśmiertelności alchemik (jedyna fikcyjna postać w tym towarzystwie), który podąży za nimi do XIX stulecia, Aleksander Gierymski, Fryderyk Chopin i Konstancja Gładkowska, Julian Różycki i Sylwester Braun „Kris” to osobistości, które bohaterowie poznają i które ukazane są w powieści w żywy, daleki od encyklopedycznych formuł sposób. Są pełnokrwiste, mają własne racje i pragnienia.

Akcja fabuły rozgrywa się w podczas Nocy Muzeów, w Warszawie, w różnych wymiarach czasowych, w których bohaterowie poznają zmieniające się przez wieki oblicze stolicy.
Fantastyczna intryga wciąga i nie przesłania wartości poznawczych, podsuwanych czytelnikowi jakby mimochodem. Rozwój architektoniczny Warszawy, moda, obyczaje, język (bohaterzy posługujący się współczesną polszczyzną „zaliczają” zabawne wpadki) składają się na ukazane barwnie i przekonująco realia. Z pewnością zapiszą się w pamięci czytelników.

Ostatni, najbliższy czasom Felka i Uli skok przenosi ich do roku 1944, w sam środek Powstania Warszawskiego. Katarzyna Rygiel ukazała je niezwykle sugestywnie. Sceny widziane ich oczami budują atmosferę napięcia i zagrożenia mimo, że autorka nie epatuje makabrą. Nastolatkowie widzą ruiny, płomienie, słyszą strzały, widzą przemykających się ludzi, ale nie śmierć. Tu, w ruinach Warszawy rozwiążą zagadkę strażnika klejnotu…

Znakomita przygodówka z wyrazistymi bohaterami, w której warstwa rozrywkowa nie przesłania istotniejszych wartości. Szkolny mobbing i jego efekty, przyjaźń i wiara we własne siły, praktyczne podstawy szacunku dla dorobku poprzednich pokoleń. Te motywy wkomponowane w fabułę przedstawione są w atrakcyjnej, mimo ich pozornej „nudy” formie. Autorka nie zapomniała o humorze. Perypetie bohaterów obok dreszczu emocji zapewnią także i uśmiech.
Wydanie w twardej oprawie, szyte.