Przytulozaur


Autorka: Rachel Bright
Ilustrator: Chris Chatterton
Wydawca: Zielona Sowa

Poziom: O/I

 

 

Kolejna książka brytyjskiego duetu: Rachel Bright, ilustratorki i autorki literatury dziecięcej uhonorowanej Oscar’s Book Prize 2018, oraz Chrisa Chattertona, projektanta graficznego i ilustratora. Autorzy „Zmartwiozaura” (prezentowanego na p. 1/20) wracają do świata kolorowych dinozaurów i tym razem biorą na warsztat uczucia Przytulozaura, który uczy się samodzielności i radzenia sobie w trudnych sytuacjach.

Mały, różowy dinozaur podczas swojej pierwszej samodzielnej wyprawy na plac zabaw jest świadkiem kłótni między innymi dinozaurami. Bardzo mu zależy, żeby zakończyli niepotrzebny konflikt i wrócili do wspólnej zabawy. Postanawia wypróbować metodę, jaką stosuje jego tata, zawsze gdy jest mu smutno. Serwuje każdemu maluchowi „przytulasa”. Wkrótce zaczyna działać magia przytulania – znikają złe humory, hałas oraz niezgoda, a pojawiają się uśmiechy, życzliwość i uprzejmość.

W prostej, ciepłej historyjce autorka pokazuje dzieciom, w jaki sposób można rozładować napięcie i rozwiązać konflikt. Podkreśla też wagę bezinteresownej życzliwości. Z rymowanym, propagującym pozytywne wartości tekstem dobrze współgrają barwne, optymistyczne ilustracje. Twarda oprawa, szyta. Polecam.