Ratujmy naszą planetę. Lasy


Autorka: Jess French
Ilustrator: Alexander Mostov
Wydawnictwo: Zielona Sowa

Książka brytyjskiej autorki, obrończyni przyrody, zoolożki, doktor weterynarii oraz prezenterki przyrodniczego programu telewizyjnego emitowanego na antenie CBeebies, do której ilustracje stworzył amerykański artysta. W przystępny sposób pokazuje młodym czytelnikom, jak niezwykle ważne i cenne są lasy, jak możemy je chronić oraz jak bardzo szkodliwe jest wylesianie.

Na atrakcyjnie zaprojektowanych rozkładówkach, świetnie łączących małe porcje tekstu z kolorowymi ilustracjami, znajdziemy fakty i ciekawostki dotyczące różnych rodzajów lasów, problemu wylesiania, skutków szkodliwej działalności człowieka, zmian klimatycznych, zagrożonych gatunków zwierząt, stylu życia rdzennych społeczności, a także sposobów ochrony przyrody. Dowiemy się, jakie produkty są wytwarzane z surowców pozyskiwanych z lasów, w jaki sposób przemysł wydobywczy szkodzi lasom, jakie wynalazki i nowe technologie pomagają w walce o zachowanie lasów. Poznamy też sylwetki sławnych obrońców przyrody i aktywistów ekologicznych.

Autorka pokazuje dramatyczne skutki wylesiania, ale przedstawia też konkretne rozwiązania problemów, podpowiada, w jaki sposób każdy z nas może chronić lasy, udziela praktycznych wskazówek (np. dotyczących zakupów) i zachęca do działania (znajdziemy nawet porady, jak poprawnie napisać list do polityków).

Książka to skarbnica wiedzy na temat ochrony lasów. Oprawa twarda, szyta. Zawiera słownik. Bardzo polecam. Poprzednio: „Ratujmy zwierzęta” p. 23/19.