Sen o Wenecji


Autor: Štěpán Zavřel
Wydawnictwo: Tatarak

Poziom: BD I

Niezwykle aktualna książka, która powstała w 1974 roku. Jej autorem jest słynny czeski artysta i twórca literatury dziecięcej, który wyemigrował do Włoch. Jego twórczość przybliża polskim czytelnikom Wydawnictwo Tatarak w ramach serii „Ja, Europejczyk” (poprzednio: „Dziadek Tomek” p. 10/21).

Štěpán Zavřel malując wizje Wenecji pochłoniętej przez morze, woła o jej ocalenie. Bohaterem książki jest Marco, uczeń jednej z weneckich szkół, który we śnie odbywa niezwykłą podróż w głębiny morza. Jego przewodniczką jest Syrenka, która pokazuje mu, jak wygląda życie w podwodnej krainie. Chłopiec ogląda najwspanialsze zabytki swojego rodzinnego miasta w morskiej scenerii, m.in. majestatyczną bazylikę Świętego Piotra wyłaniającą się z wodorostów, Pałac Dożów, którego pilnuje ośmiornica grająca w karty. Obserwuje toczące się życie na placach i w domach. Widzi dzieci ścigające się z rybami, nowożeńców płynących gondolą, malarzy usiłujących przywrócić dawną świetność wyblakłym od wody obrazom. Poruszony tymi widokami bohater pragnie uratować zatopione miasto.

Wspaniałym, surrealistycznym ilustracjom Zavřela towarzyszy tekst opracowany przez włoską publicystkę i psychopedagożkę, Mafrę Gagliardi, w którym przemyca ciekawe informacje o najcenniejszych zabytkach Wenecji.

Wartościowa lektura pokazująca unikatowość Wenecji i uświadamiająca dzieciom zagrożenia związane ze zmianami klimatycznymi. Książka zawiera kod QR, po zeskanowaniu którego można udać się na wirtualny spacer po Wenecji. Oprawa twarda, szyta. Polecam.