Sposób na smutek


Autorka: Hallee Adelman
Ilustratorka: Karen Wall
Seria: Sposób na emocje
Wydawnictwo: Słowne

Poziom: BD O/I

 

Kolejny tom serii „Sposób na emocje” autorstwa amerykańskiej pisarki i producentki filmowej pomaga dzieciom zrozumieć smutek i stratę (poprzednio na liście: „Sposób na zazdrość” p. 13/21).

Przedstawia historię Kuby, który dowiaduje się, że jego najlepszy kolega Leon musi się przeprowadzić. Jego pierwszą reakcją jest ucieczka do swojego pokoju, gdzie w samotności opłakuje rozstanie z przyjacielem. Następnie przelewa swoje wzburzone uczucia na papier, tworząc rysunki z tonącym w ciemnym morzu statkiem. Po pewnym czasie decyduje się na spotkanie z przyjacielem. Chłopcy budują w ogrodzie namiot, w którym się ukrywają i rozmawiają o trudnej dla nich sytuacji. Po wyprowadzce przyjaciela Kuba nadal odczuwa smutek, jednak z biegiem czasu zaczyna się bawić z innymi dziećmi, a jego rysunki są coraz bardziej kolorowe i wesołe.

Autorka na przykładzie Kuby pokazuje małym czytelnikom poszczególne etapy przeżywania i oswajania smutku. Z prostą, realistyczną historyjką świetnie współgrają wyraziste, czytelne ilustracje uwypuklające emocje dzieci. Na końcu książki znajduje się nota dla rodziców napisana przez Małgorzatę Musiał, pedagożkę, autorkę bloga Dobra Relacja, w której udziela wskazówek, jak towarzyszyć dziecku w przeżywaniu smutku.

Wartościowa lektura, która może być punktem wyjścia do rozmowy z dzieckiem na temat trudnych emocji. Oprawa twarda, szyta. Polecam.