Blef


Autor: S.K. Barnett
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka

 

Nowa książka Jamesa Siegela, amerykańskiego autora bestsellerów „New York Timesa”, którą napisał pod pseudonimem S.K. Barnett, to wciągający thriller psychologiczny z mrocznymi sekretami rodzinnymi. Poprzednio na liście: „W żywe oczy” p. 9/07.

Główny wątek opowieści związany jest z porwaniem sześcioletniej Jenny Kristal, do którego doszło przed dwunastoma latami w spokojnej, podmiejskiej dzielnicy Long Island. Dziewczynka wyszła pobawić się z koleżanką mieszkającą dwa domy dalej, nigdy jednak tam nie dotarła. Zdesperowani rodzice robili wszystko, aby ją odnaleźć, jednak po latach bezowocnych poszukiwań pogodzili się z jej śmiercią. Tragedia ta była też traumatycznym przeżyciem dla ich ośmioletniego syna Bena, który trafił do szpitala na terapię.

Niespodziewanie, po dwunastu latach w domu Kristalów pojawia się osiemnastolatka, podająca się za ich zaginioną córkę. Rodzice przyjmują ją z radością, w przeciwieństwie do starszego brata, który jest wrogo do niej nastawiony i wątpi w jej prawdziwą tożsamość. Sprawą Jenny zajmują się też agenci FBI, którzy dostrzegają pewne nieścisłości w jej zeznaniach dotyczących porwania i ucieczki przed oprawcami. Historię poznajemy głównie z pierwszoosobowej narracji Jenny, skrzywdzonej dziewczyny, która przeszła piekło i pragnie w końcu wieść spokojne, bezpieczne życie. Jest ona też bystrą obserwatorką, która za wszelką cenę stara się wyjaśnić niepokojące ją sprawy.

Autor umiejętnie buduje napięcie poprzez nieoczekiwane zwroty akcji i stopniowe ujawnianie sekretów z przeszłości, tworząc przemyślaną, nieoczywistą i mroczną historię. „Blef” to też przejmująca opowieść o utraconym dzieciństwie, nierozerwalnych więzach rodzinnych i wybaczeniu. Książka ma zostać wkrótce zekranizowana przez DreamWorks. Oprawa miękka, klejona. Polecam fanom gatunku.