Zrozumieć pamięć. Jak pamiętamy i dlaczego zapominamy


Autorka: Lisa Genova
Wydawnictwo: Filia

 

Nowa publikacja uznanej amerykańskiej pisarki, autorki bestsellerowego „Motyla”, doktor nauk neurobiologicznych na Uniwersytecie Harvarda to ciekawa książka popularnonaukowa z elementami poradnikowymi. Autorka w bardzo przystępny i obrazowy sposób wyjaśnia, jak funkcjonuje pamięć, jak powstają wspomnienia, jak je przywołujemy, a także dlaczego zapominamy.

Pierwsza część książki skupia się na mocnych stronach pamięci. Opowiada o zdolności naszego mózgu do tworzenia różnego rodzaju wspomnień (np. mięśniowych, fleszowych, semantycznych czy epizodycznych). Dowiemy się też, jaką rolę w zapamiętywaniu odgrywają emocje, uwaga, zaskoczenie, refleksja oraz wspominanie.

W kolejnych rozdziałach autorka zgłębia temat zapominania, które – jak wielokrotnie podkreśla – jest normalnym elementem ludzkiej pamięci. Przekonuje, że nie należy się przejmować, gdy np. nie możemy sobie przypomnieć nazwiska aktora czy tego, gdzie położyliśmy klucze, gdyż doświadczmy wtedy blokowania (TOT – tip of the tongue, na końcu języka). Wyjaśnia, jaka jest różnica między zwykłym zapominaniem a zapominaniem z powodu choroby Alzheimera. Dowiemy się też, w jaki sposób sen, stres, dieta i aktywność wpływają na naszą pamięć, a także co możemy zrobić, aby poprawić swoją pamięć.

Genova w swojej opowieści opiera się na badaniach i eksperymentach naukowych, podaje przykłady słynnych pacjentów w historii neuronauki, przytacza anegdoty ze swojego życia, odwołuje się też do popkultury oraz wyobraźni czytelnika. Fascynująca opowieść o mózgu, pamięci, zapominaniu oraz istocie człowieczeństwa. Bardzo polecam.

Książka zawiera bibliografię. Oprawa miękka, klejona. Poprzednio na liście: „Życie za wszelką cenę” p. 18/19.