Tomek i tata


Autorka: Susanne Weber
Ilustratorka: Susanne Göhlich
Wydawnictwo: Debit

Poziom: BD O/I

Książka niemieckiej autorki, z wykształcenia germanistki i romanistki, rozpoczyna serię o przygodach przedszkolaka Tomka i jego taty. Prezentowany tom zawiera dwadzieścia krótkich historyjek ukazujących ciepłe relacje między synem a ojcem na przykładzie scenek z ich życia codziennego.

Tomek jest bardzo związany ze swoim tatą, który spędza z nim dużo czasu, odbiera go z przedszkola, często się z nim bawi, gra w różne gry i czyta mu książki. Tworzą zgrany duet – razem robią zakupy w supermarkecie, obserwują pociągi, pieką urodzinowe ciasto dla mamy, urządzają sobie męski dzień, obserwują gwiazdy przez lornetkę i wygłupiają się. Tata wymyśla niespodzianki dla synka, stara się, aby ich wspólny czas był ciekawy i atrakcyjny, zabiera go np. do muzeum archeologicznego, cyrku, restauracji indyjskiej, a także na dzień otwartych drzwi w straży pożarnej.

Autorka pokazuje silną więź łączącą dziecko z tatą, który jest tu ukazany jako wyjątkowo cierpliwy, empatyczny, opiekuńczy i pomysłowy rodzic (mama pojawia się tylko w tle, np. czyta gazetę, ogląda wiadomości w telewizji, wraca późno z pracy). Z ciepłymi, pogodnymi, realistycznymi historyjkami dobrze współgrają urocze, zabawne ilustracje Susanne Göhlich, niemieckiej rysowniczki i historyczki sztuki.

Świetna książka do czytania familijnego. Oprawa twarda, szyta. Polecam.